O festivalu

LEDNICKO|VALTICKÝ HUDEBNÍ FESTIVAL 2019

LEDNICKO|VALTICKÝ HUDEBNÍ FESTIVAL (LVHF) jedinečným způsobem spojuje krásu klasické hudby s unikátním architektonickým odkazem Lichtenštejnů v Lednicko-valtickém areálu a jeho přilehlém okolí. LVHF se každoročně koná na přelomu září a října. Pravidelně se vrací k oblíbeným místům konání (zámek Valtice, zámek Lednice, lovecký zámeček Rendez-vous), ale také experimentuje a objevuje posluchačům nové prostory, jež jsou dílem lichtenštejnských architektů (kostel ve Velkých Bílovicích, kostel v Poštorné, kostel v Katzelsdorfu, zámek Wilfersdorf, zámek Mikulov). LVHF pravidelně navštěvují i čestní hosté z řad starostů LVA, státních institucí, kulturních domů a samozřejmě milovníci klasiky, kteří neváhají na koncert přijet i z daleka. Koncerty jsou symbiózou předních hudebních interpretů a promyšleně koncipované dramaturgie a přispívají k vzájemnému kulturnímu setkávání obyvatel České republiky, Rakouska a Slovenska.

Programy letošních koncertů LVHF 2019 připomenou kapelníky a skladatele, kteří byli spjati s rodem Lichtenštejnů, působícím po 700 let na jižní Moravě.

Jako mimořádný festivalový program se letos v červnu v lichtenštejnském Městském paláci ve Vídni uskuteční koncert k 300. výročí založení Lichtenštejnska. Vystoupí na něm  basbarytonista Adam Plachetka, po jehož boku zazpívá sopranistka Patricia Janečková a zahraje trumpetista Ondřej Jurčeka. Sólisty doprovodí komorní soubor Barocco sempre giovane.

Čtvrtý festivalový ročník za doprovodu pianisty Miroslava Sekery zahájí vítězka prestižní maďarské Bartók World Competition houslistka Cosima Soulez Larivière. V úvodu koncertu zazní klavírní sonáta lichtenštejnského skladatele Josefa Gabriela Rheinbergera. Druhý koncert festivalu v podání přední harfenistky Kateřiny Englichové a flétnisty Petra Pomkly nabídne díla Wolfganga Amadea Mozarta, Claude Debussyho a Gabriela Faurého a svým umístěním do Dianina chrámu zvaného Rendez-vous přenese posluchače do časů domácího koncertování 18.–19. století.
Podtitul třetího koncertu Hudba z Nové Říše odkazuje na původ bratrů AntonínaPavla Vranických. Houslový koncert Pavla Vranického bude jednou z dominant večera a připomene autora, kterého slavný kapelník Lichtenštejnů Joseph Triebensee zmínil ve své faktuře z roku 1797.  Vranického hudba pravděpodobně ve Valticích 18. století opravdu zněla. Koncert se uskuteční v někdejším rodovém sídle Lichtenštejnů na zámku Mikulov, kde za doprovodu klasicistního Ensemble 18+ vystoupí český houslový virtuos Ivan Ženatý a sólistka Národního divadla Marie Fajtová.
Úspěšný český barokní orchestr Collegium Marianum rozezvučí kostel v rakouském Katzelsdorfu a ve svém programu nabídne mimo jiné novodobou premiéru skladby Melchiora Pichlera, který byl dalším z kapelníků Josefa Jana Adama Lichtenštejna. Impuls k provedení Pichlerových triových sonát dal islandský muzikolog a odborník na hudbu šlechtického rodu Lichtenštejnů Jóhannes Ágústsson, který také festivalu poskytl důležité materiály k tomuto tématu.  I další uvedené triové sonáty, tentokrát z pera Pichlerova následovníka Johanna Georga Orschlera, stojí za pozornost. Pátý koncert představí krásy samotných Valtic – na zdejším zámku zazní skladby renesančního autora Nicolause Zangia, úzce spjatého se zdejším panstvem, v podání vokálního souboru Capella Mariana a sopranistky Lucie Rozsnyó.
Projekt Cembalissimo s Editou Keglerovou a Monikou Knoblochovou představí spolu s řídce uváděnou hudbou pro dvě cembala kostel sv. Cyrila a Metoděje, další ze staveb „lichtenštejnských“ architektů, a jeho program rovněž naváže na zmíněné kapelníky. Hosty koncertu budou významní absolventi břeclavské ZUŠ, houslista Jiří Partyka a violoncellista Lukáš Svoboda.
Mezi valtické rodáky patří neprávem opomíjený skladatel a kontrabasista Johannes Matthias Sperger, jemuž bude věnován sedmý festivalový program. Spergerova hudba zazní v interpretaci violoncellisty Emila Rovnera.
Závěrečný galakoncert tradičně umístěný do renovované jízdárny zámku Valtice bude patřit vítězi Soutěže královny Alžběty v Bruselu. Pianista Lukáš Vondráček zahraje Beethovenův Klavírní koncert č. 5, zvaný „Císařský“ pod taktovkou Vojtěcha Spurného za doprovodu PKF – Prague Philharmonia. Spolu s další protagonistkou koncertu, sólistkou Státní opery ve Vídni mezzosopranistkou Alexandrou Yangel, tak svým vystoupením zakončí čtvrtý ročník festivalu.
Koncerty pro žáky základních škol jsou oblíbenou a již tradiční doplňkovou festivalovou akcí. Hudba je doprovázena poutavým výkladem, který má přiblížit nejen klasické hudební nástroje, ale rovněž různé stylové epochy a žánry hudby.

 

Nad letošním ročníkem LVHF 2019 opět převzal záštitu hejtman Jihomoravského kraje pan JUDr. Bohumil Šimek.

 

 

Nad letošním ročníkem LVHF 2019 převzal záštitu exministr kultury České republiky pan Doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D.

záštita MK

bar.ces .poz

 

Závěrečná zpráva IV. ročníku LVHF 2019

Brožura LEDNICKO|VALTICKÉHO HUDEBNÍHO FESTIVALU 2019, (LVHF 2019)

Plakát 8. koncertu LEDNICKO|VALTICKÉHO HUDEBNÍHO FESTIVALU 2019

Promovideo LVHF 2019

Roll-up LVHF 2019

Brožura Mimořádného koncertu 15. června 2019, Lichtenštejnský městský palác ve Vídni.

 

Odběr novinek

Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání těchto informací:
Informace o koncertech, vystupujících umělcích a vstupenkách na LVHF 2019.