02 LVHF Johana cernohorska titulka 4x3 75dpi

Shalom Klezmer | Ostrava Klezmer Band

2. festivalový koncert

4. 10. / Ne / 17:00

Kdo Ostrava Klezmer Band
Sólo Johana Černohorská (soprán)
Kde Břeclavská synagoga
Program

Lidové písně a tance Rumenisher Volekh · Kolomeyka · Lebedik un freylekh · Solomon Schmulevitz A Brivele der Mamen · Lew Pollack / Jack Yellen Yiddishe Mame · Jack Boogich Boogich Bulgar · Itzik Manger / Abraham Ellstein Yidl mitn fidl · Harry Kandel A Nakht in gan eydn · David Singer Chesed ve‘emet · Joseph Rumshinsky / Chaim Tauber Shein vi di levone · Sholom Secunda / Jacob Jacobs Bai mir bistu shein

390 Kč

K programu: Láska, rodina, věčné putování a hledání svého osudu. Témata, která se zrcadlí v emotivních textech židovských písní, které zazní v rámci druhého koncertu Lednicko-valtického hudebního festivalu v břeclavské synagoze v podání Ostrava Klezmer Band. Sólistkou koncertu bude sopranistka Johana Černohorská, absolventka studií židovské hudby a jazyku jidiš na Židovském hudebním institutu v Londýně, jež má za sebou mimo jiné spolupráci se souborem Adash či s klezmerovou skupinou Naches. „Tak krásná jako měsíc, tak zářící jako hvězdy, byla jsi pro mne poslána z nebes jako dar.“ Otevřete s námi poutavý svět židovské hudby 4. října v Břeclavi.

 

 

Ostrava Klezmer Band
Jaroslav Podžorski (housle)
Krystyna Bezecny Przyhoda (viola)
Ondřej Janča (klarinet)
Anežka Gebauerová (akordeon)
František Panáček (klávesy, cajón)
Marek Pabjan (kontrabas)

 

Hlavní uměleckou inspirací Ostrava Klezmer Band se stala emotivní židovská hudba střední a východní Evropy nazývaná klezmer. K originalitě jejich aranžmá židovských písní v hebrejštině či jazyce jidiš přispívá mimo jiné i široký stylový záběr členů souboru, jež mají bohaté zkušenosti nejen z oblasti klasické hudby, ale také jazzu, rocku, country či folklóru. V jejich společných hudebních kreacích tak vzniká jedinečné napětí mezi emotivními jidiš baladami, tanečními skladbami ve stylu freylekhs a prvky jazzové a latinskoamerické hudby. Členové souboru jsou absolventy prestižních českých hudebních škol (Janáčkovy konzervatoře Ostrava, Fakulty umění Ostravské univerzity ad.), kteří své interpretační dovednosti dále rozšiřovali na mistrovských kurzech vedených předními světovými interprety. Na svém kontě mají úspěchy z mezinárodních soutěží (např. Karla Ditterse z Dittersdorfu ve Vidnave nebo Josefa Muziky v Nové Pace), působili či aktuálně působí v předních uměleckých souborech (Janáčkova filharmonie Ostrava, Janáčkův komorní orchestr, Národní divadlo moravskoslezské ad.). Kromě klasického hudebního školení je spojují právě bohaté zkušenosti z oblasti klezmeru.

 

Johana Černohorská (soprán)
Johana Černohorská vystudovala gymnázium a následně Fakultu umění Ostravské univerzity v oboru operní zpěv. Již během studia začala spolupracovat s Czech Ensemble Baroque, s vokálním souborem Adash a s klezmerovou skupinou Naches. Díky posledním dvěma jmenovaným se dostala do styku s židovskou hudbou a jazykem jidiš, které později studovala na londýnské Jewish Music Institute. Úspěšně se zúčastnila VI. ročníku Písňové soutěže B. Martinů v Praze (1. místo a Cena za interpretaci písně B. Martinů), Mezinárodní pěvecké soutěže Janáčkovy Hukvaldy (1. místo a Cena za nejlepší interpretaci skladby L. Janáčka) a Pěvecké soutěže Olomouc (1. místo). Při operním studiu FU OU se představila v titulních rolích několika oper. Ztvárnila kupříkladu Laurettu v Pucciniho Gianni Schicchim či Zerlinu v Mozartově Donu Giovannim. Jako sólistka vystupuje s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Janáčkovým komorním orchestrem, Benda Quartetem a s Moravskoslezskou Sinfoniettou. Rovněž spolupracuje s ostravským skladatelem Pavlem Helebrandem, pro kterého ztvárnila hlavní postavu Anděla v Jezulátku v Národním divadle moravskoslezském.

 

Partner koncertu

 

Vinařství koncertu

Mederic JPG

Fotogalerie z koncertu © Teru Menclová

Další koncerty