06 LVHF FolkloreClasic 2 @ Ondřej Jaroš titulka 4x3 75dpi

ZRUŠENO Myjavské melodie | FolkloreClassic

6. festivalový koncert

14. 10. / St / 19:00

Kdo FolkloreClassic
Sólo Markéta Janoušková (housle)
Kristýna Janoušková (zpěv)
Michal Horsák (cimbál)
Kde Zámek Wilfersdorf (Rakousko)
Program

Sylvie Bodorová Dža more · Ciprian Porumbescu Balada pro housle a orchestr · Jan Gašpar Hrisko Cikánský tanec pro cimbál · Jenő Hubay Scéna z čardáše č. 4 „Hejre Kati“ op. 32 · Jiří Janoušek Letěl sokol · Písně sedlcké · Pod hájíčkem pod zeleným · Leoš Janáček Moravská lidová poezie v písních (výběr) · Štefan Čikoš Variace na východoslovenskou karičku

490 Kč

K programu: Spojení temperamentní hudby slovenských, rumunských a maďarských autorů s neméně uhrančivou tvorbou Leoše Janáčka v prostorách lichtenštejnského zámku Wilfersdorf (Rakousko).

 

 

FolkloreClassic
Česká houslistka Markéta Janoušková ve spolupráci s Cimbálovou muzikou Jiřího Janouška uvádí originální koncertní projekt na pomezí vážné a lidové hudby – FolkloreClassic. Projekt propojuje dva žánry, jimž se Markéta Janoušková jako interpretka věnuje: lidovou hudbu a houslová díla velkých skladatelů, kteří byli právě touto hudbou hluboce ovlivněni. První část programu uvádí české a slovenské autory, jako je Sylvie Bodová či Ján Gašpar-Hrisko, druhá pak ukazuje folklorní stránku děl Leoše Janáčka. Kromě houslových sól Markéty Janouškové se představí i další sólisté Cimbálové muziky Jiřího Janouška. Od prvního uvedení se soubor FolkloreClassic s velkou odezvou pravidelně představuje nejen na pódiích českých festivalů klasické hudby, ale i na festivalech v Belgii, Německu či na Slovensku. V září 2019 vyšlo jeho CD „Folklorique“ na online platformě vydavatelství Supraphon.

 

Markéta Janoušková (housle)
je pro svou uměleckou všestrannost vyhledávanou sólistkou a komorní hráčkou, uměleckou vedoucí a hostujícím pedagogem na mistrovských kurzech. Oceňovaná je nejen pro živočišnou interpretaci a technickou virtuozitu, ale i pro inteligentní dramaturgie s přesahem. Díky rodinným kořenům se Markéta Janoušková hojně inspiruje lidovou hudbou, kterou propaguje doma i v zahraničí. Na kontě má několik nahrávek, z poslední doby především kladně hodnocené CD „Goldbergovy variace“ pro Maltskou filharmonii a spolupráci na CD komorních děl Jiřího Temla pro Český rozhlas.

 

 

FolkloreClassic LVHF2020Koncert na pomezí vážné a lidové hudby © Ondřej Jaroš | Jeremy Knowles

 

 

Partneři koncertu

 

AUT Wilfersdorf COA
  WILFERSDORF   

 

 

 

Vinařství koncertu

Screenshot 2019 04 01 23.05.42

Další koncerty