Aljoša Jurinić & Latica Anić

Balada pro Pohansko

30. 09. / / 18:00

Kdo Aljoša Jurinić, klavír (Chorvatsko)
Host Latica Anić, violoncello (Chorvatsko)
Kde Zámeček Pohansko
Program

Dora Pejačević Blumenleben, op. 19 · Gabriel Fauré Papillon (Motýlek) pro violoncello a klavír, op. 77· Ludwig van Beethoven Klavírní sonáta č. 21 C dur „Valdštejnská“, op. 53 · přestávka · Fryderyk Chopin Balada č. 1 g moll, op. 23, Balada č. 2 F dur, op. 38 · Gabriel Fauré Sicilienne pro violoncello a klavír, op. 78 · Fryderyk Chopin Balada č. 3 As dur, op. 47, Balada č. 4 f moll, op. 52

Koncert se koná pod záštitou honorární konzulky České republiky v Atlantě (USA) Moniky Vintrlíkové

Hlavní partner koncertu

990 Kč

Vůbec poprvé festival nabídne zájemcům milujícím skloubení mimořádné hudby a netradičního místa prostor zámečku Pohansko. „Delikátní a vizionářský pianista“ Aljoša Jurinić a talentovaná violoncellistka Latica Anić zahrají květnatá díla Dory Pejačević. Tentokrát však zazní po boku velikánů Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina a Gabriela Faurého.

 

Aljoša Jurinić, klavír

 

Dvaatřicetiletý hudebník z Chorvatska s „ojedinělým spojením šarmu a mistrovství“ Aljoša Jurinić bývá rovněž označován jako „výjimečně delikátní a vizionářský pianista“. Studoval na Hudební univerzitě Franze Liszta ve Weimaru a Hudební akademii záhřebské univerzity, nyní pokračuje ve studiích na univerzitě v Torontu. Známým se však stal díky vítězství v Mezinárodní soutěži Roberta Schumanna (2012), v Klavírní soutěži královny Alžběty (2016) a postupem do finále Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina (2015). Jurinić vystupoval ve významných koncertních síních po celém světě (Carnegie Hall, Wiener Musikverein, Tokyo Opera City Concert Hall) s předními světovými orchestry, jako jsou Varšavská filharmonie, Filharmonie Brno, Belgický národní orchestr či Hallé orchestr. Pravidelně je zván na významné festivaly (Serate Musicali, Chopin and His Europe, Chopin Festival nebo třeba Dubrovník Summer Festival), kde vystupuje jak sólově, tak v komorním uskupení s dalšími hudebníky – Petritem Çeku (kytara), Kianem Soltani (violoncello) či Lukou Šulićem (violoncello).

 

Latica Anić, violoncello

 

Violoncellistka Latica Anić je jednou z mála letošních interpretů, která má vztah nejen k zemím bývalé Jugoslávie, ale rovněž k Lichtenštejnskému knížectví – hru na violoncello studovala na Mezinárodní hudební akademii v Lichtenštejnsku. Své umění dále pilovala na Hudební akademii v Záhřebu, konzervatoři v Boulogne-Billancourt či Hudební vysoké škole v Karlsruhe a navštěvovala mistrovské třídy Miklóse Perényiho, Petera Maintze, Garyho Hoffmana a dalších. Anić se úspěšně zúčastnila několika soutěží, například Mezinárodní violoncellové soutěže ve Štýrském Týnci či Mezinárodní soutěže Ferdo Livadiće. Vystupovala v mnoha zemích Evropy (Německo, Francie, Portugalsko), a to nejen jako sólistka s doprovodem orchestru, (Záhřebští filharmonikové, Stuttgatský komorní orchestr, Splitský komorní orchestr), ale rovněž v komorních uskupeních s klarinetistkou Shirley Brill či klavíristy Matthiasem Kirschnereitem a Jonathanem Anerem. Rovněž byla pozvána na několik mezinárodních festivalů, jmenovitě na Next Generation ve Švýcarsku, Letní hudební dny Hitzacker v Německu či Hudební festival Katye Popové v Bulharsku.

Videa

 

Hlavní partner koncertu

Partner koncertu

S podporou

Ve spolupráci

Vinařství koncertu

Další koncerty

1. 10. / So / 19:00

Luka Ljubas & Aljoša Jurinić & Latica Anić

Kdo Luka Ljubas, housle (Chorvatsko)
Aljoša Jurinić, klavír (Chorvatsko)
Latica Anić, violoncello (Chorvatsko)
Kde Zámecká jízdárna Lednice

7. 10. / / 19:00

Jiří Vodička & Barocco sempre giovane

Kdo Barocco sempre giovane (Česká Republika)
Sólo Jiří Vodička, housle (Česká Republika)
Kde Zámecké divadlo Valtice

8. 10. / So / 19:00

Nika Gorič & David Bizic & Janáčkova Filharmonie Ostrava

Kdo Janáčkova Filharmonie Ostrava
Marko Ivanović, dirigent (Česká Republika)
Sólo Nika Gorič, soprán (Slovinsko)
David Bizic, baryton (Srbsko)
Kde Zámecká jízdárna Valtice
Další koncerty