Zámeček Lány

Podle plánů architekta a stavebního ředitele Josefa Hardtmutha byl na břeclavsko-rabensburském pomezí v letech 1810–1813 vybudován lovecký zámeček Lány. Stavebníkem byl, jako v případě nedalekého zámečku Pohansko, polní maršál Jan I. Josef z Lichtenštejna. Tato kratochvilná stavba o obdélníkovém základu s valbovou střechou v sobě ukrývala původně pouze velký sál, spojený s bytem lovčího a vedlejší kolnou pro krmení zvěře. Interiér byl dekorativně vyzdoben, přičemž ještě v roce 1813 v něm probíhaly mimo jiné tapetářské práce. Během stavebních prací Hardtmuth dokonce předložil ke schválení i blíže neznámý plán na výstavbu nových a dnes již neexistujících podlouhlých koňských stájí u lánského saletu.

Současná podoba ale pochází z projektu dalšího knížecího architekta – Karla Weinbrennera. Ten se snažil respektovat architektonické tvarosloví svého předchůdce, ale zároveň vyjít vstříc potřebám tehdejšího knížete. První dílčí rozšíření objektu podle plánové dokumentace pochází z roku 1911. O sedm let později proběhly další, rozsáhlejší stavební úpravy. Je až s podivem, že na konci první světové války nechal tehdejší kníže Jan II. z Lichtenštejna vystavět architektonicky výraznou jižní apsidu a došlo též k navýšení stavby o další obytné podlaží.

Již ze své podstaty byl zámeček využíván hlavně na podzim, během honů. Dobové fotografie z 30. let minulého století dokládají, že si jej oblíbil Janův bratr – kníže František I. z Lichtenštejna. Po druhé světové válce a následném vybudování tzv. železné opony byl objekt využíván jako rota Pohraniční stráže a prošel razantními stavebními úpravami.

Od 90. let se objevilo více zájemců majících za cíl obnovit zdevastovanou kulturní památku. Zámeček Lány po citlivé rekonstrukci současného majitele Roberta Nemcsics, K.C.L.J., funguje jako hotel pro hosty hledající klid a pohodu pro svá pracovní jednání, rodinné oslavy či setkání.

 

Kapacita 50 míst. Objekt je bezbariérový  

©LVHF


Další koncerty