Radek Baborák & Ingve Abelvik & Orquestrina Baborak

Závěrečný Gala koncert Lednicko-valtického hudebního festivalu

7. 10. / So / 19:00

Kdo Orquestrina Baborák
Radek Baborák, umělecký vedoucí, lesní roh
Yngve Abelvik, lesní roh
Kde Zámecká jízdárna Lednice
Program

G. P. Telemann Koncert pro 2 lesní rohy a smyčce Es dur
J. S. Bach Fantasia G dur, BWV 572
L. van Beethoven Sextet Es dur op. 81b

–přestávka–

A. Piazzolla Bordel 1900
A. Piazzolla Cafè 1930
A. Piazzolla Concert d’Aujourd’hui
Lowell Shaw Fripperies pro tři lesní rohy a basklarinet
Lev Kogan Chasidské písně (tři tance)

Koncert se koná pod záštitou velvyslance Norského království v České republice, J. E. Viktora Conrada Rønneberga

Generální partner festivalu a hlavní partner koncertu

990 Kč / 590 Kč

Závěr festivalu patří lesním rohům talentovaného norského interpreta Yngve Abelvika a českého muzikanta Radka Baboráka, a to za doprovodu soubor Orquestrina Baborak. Společně uvedou nejen skladby G. Telemanna, J. S. Bacha či L. van Beethovena, ale především uvedou v nový háv dílo hlavního představitele argentinského tanga Astora Piazzolly.

Baborak

Radek Baborák, lesní roh

 

Hornista a dirigent Radek Baborák patří mezi nejvýraznější hudební osobnosti mezinárodní klasické hudební scény. Od svého sólového debutu v roce 1989 spolupracuje s mnoha světovými orchestry a špičkovými dirigenty. Po mnohaletém působení na postu sólohornisty (Berlínská Filharmonie) a obohacen řadou zkušeností na poli komorní hudby uměleckým vedením souborů (Baborak Ensemble, Horn Chorus, Afflatus Quintet), se od roku 2008 začal paralelně věnovat kariéře dirigenta. Baborákovým mentorem a vzorem je v tomto především maestro Daniel Barenboim a maestro Seiji Ozawa.
V roce 2011 iniciuje založení festivalového orchestru Česká Sinfonietta, jehož je šéfdirigent, a od roku 2013 přebírá umělecké vedení Pražských komorních sólistů. Od sezony 2017 byl jmenován hlavním hostujícím dirigentem Yamagata Symphony Orchestra.
Radek Baborák spolupracuje s orchestry Das Deutsche Symphonie-Orchester Berlin, Malaysian Philharmonic orchestra, Istanbul state orchestra, Mozarteum orchester Salzburg, Symfonický orchestr českého rozhlasu, Symfonický orchestr Hl.m.Prahy FOK a dalšími. Mimořádná je jeho popularita v Japonsku, kde rovněž řídil řadu orchestrů.
Jako dirigent/sólista vystoupil na renomovaných festivalech jako Maggio muicale Fiorentino, Mozartwoche Salzurg, Marta Argerich festival Beppu, Pražské jaro, Dvořákova Praha, Smetanova Litomyšl a doprovázel renomované sólisty (Yefim Bronfmann, Julian Steckel, Saleem Aboud Ashkar, Marie-Piere Langlamet, Clara Dent, Janne Saksala, Dalibor Karvay, Jan Mráček)

Zobrazit více

Ingve Abelvik

Yngve Abelvik, lesní roh

 

Norský hornista Yngve Abelvik se narodil v Bergenu do rodiny profesionálních hudebníků a jeho otec byl rovněž hráčem na lesní roh. Yngve začal hrát v třinácti letech a později navštěvoval proslulého pedagoga Frøydis Ree Wekreho. Dnes je studentem známé Barenboim-Said Akademie v Berlíně, kde studuje u Radka Baboráka a Andreje Zusta.

Yngve pravidelně vystupuje s orchestry a soubory, jako jsou Bergen Philharmonic, The Norwegian Opera, Českou Sinfoniettou či Baborak Ensemble, a je členem KonstKnekt, souboru složeném z Berlínských filharmoniků a mladých norských talentů.

Orquestrina

ORQUESTRINA BABORÁK

 

Od prvního alba hornisty Radka Baboráka na labelu Animal Music uplynulo pět let. Obsahovalo „taneční hudbu“ známých i méně známých skladatelů v úpravách pro lesní roh a komorní soubor, mezi nimiž nechyběl ani klasik argentinského „tanga nueva“ Astor Piazzola. Právě jeho hudbě je zcela věnována druhá polovina programu s příznačným názvem Piazzola: Tango nuevo. Piazzollova hudba neobsahuje lesní roh, avšak Radek Baborák svěřil tradiční zvuk tanga lesnímu rohu, basklarinetu, houslím a klavíru; Piazzollovy skladby upravil ve spolupráci s Tomášem Illem jedenáctičlennému souboru a podařilo se mu tak dosáhnout kýženého záměru – nebýt jen dalším z „revival bandů“ Piazzollova legendárního kvinteta, ale dát vyniknout samotným skladbám. Baborákem řízený soubor Orquestrina sestává z kvinteta Baborák Ensemble a dalších vynikajících sólistů a hráčů předních komorních těles: houslistů Milana AlAshhaba a Martiny Bačové, violisty Karla Untermüllera a violoncellistky Hany Baborákové, basklarinetisty Petra Valáška, klavíristy Václava Krahulíka, kontrabasisty Davida Pavelky a perkusionistů Jiřího Stivína Jr., Ladislava Bilana a dalších.
Repertár souboru je založen na hudbě filmové, taneční, na autorských úpravách jeho členů i skladatelů jako Ondřej Brousek, Tomáš Ille, František Šterbák, Miloš Bok, Petr Weisar, Jan Kučera, Lubica Čekovská. Spolupracuje s tanečníky a herci na projektu Tango ó tango, vystoupil na festivalech Smetanova Litomyšl, Dvořákova Praha, Struny podzimu, Colours of Ostrava. Představil se posluchačům v mnoha zemí Evropy a Japonsku.

Videa

 

Generální partner festivalu

Partner koncertu

Ve spolupráci

Vinařství koncertu

Další koncerty