4. FESTIVALOVÝ KONCERT | VIOLINO VÁCLAVA HUDEČKA

JÍZDÁRNA LEDNICE – MULTIFUNKČNÍ CENTRUM

5. 10. / / 19:00

Kdo Janáčkův komorní orchestr
Jakub Černohorský – Umělecký vedoucí
Kde ZÁMECKÁ JÍZDÁRNA LEDNICE – MULTIFUNKČNÍ CENTRUM
Host Marek Zvolánek - Trubka
Sólo Václav Hudeček – Housle
Kristína Fialová – Viola

290 / 490 / 690 Kč

Koupit vstupenky

Program koncertu:

Georg Friedrich Händel (1685-1759) Suita D dur HWV 341

pro trubku, smyčce a continuo

I. Ouvertura, II. Gigue, III. Menuet, IV. Bourée, V. March

 

G. P. Telemann (1681-1767) Koncert G dur pro violu, smyčce a continuo TWV 51:G9

I. Largo, II. Allegro, III. Andante, IV. Presto

 

Jan Jiří Benda (1714-1752) Koncert G dur pro housle smyčce a cembalo

I. Allegro, II. Grave, III. Allegro

 

přestávka

 

Wolfgang Amadeus Mozart (1756 -1791) Koncertantní symfonie pro housle, violu a orchestr Es dur, KV 364/320d

I. Allegro maestoso, II. Andante, III. Presto

 

(Změna programu vyhrazena)

 

VÁCLAV HUDEČEK – HOUSLE

Václav Hudeček (* 1952 Rožmitál pod Třemšínem) je český houslový virtuos, který patří ke stálicím českého koncertního umění. Dne 12. listopadu 1967 vystoupil jako patnáctiletý na koncertu v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra. O den později ho slyšel legendární David Oistrach, předpověděl mu velkou budoucnost a nabídl mu pedagogickou pomoc. Od roku 1970 až do Oistrachovy smrti v roce 1974 byl Hudeček žákem tohoto velkého mistra. Zároveň absolvoval studium na pražské Akademii múzických umění ve třídě profesora Václava Snítila.
Od svého londýnského debutu vystupoval po celém světě na nejprestižnějších pódiích (Carnegie Hall, Royal Festival Hall, Suntory Hall, Osaka Festival Hall, Sydney Opera) s nejlepšími světovými orchestry (Berliner Philharmoniker, Cleveland Symphony Orchestra, NHK Philharmonic Orchestra, Gewandhaus Leipzig, Moskevská státní filharmonie a další), jakož i na světových festivalech (Ósaka, Salcburk, Istanbul, Perth, Helsinky). K odkazu Davida Oistracha a dalších velikánů ruské houslové školy se stále hlásí. A tak cílevědomě spolupracuje i dnes s nositeli tradic Oistracha, Kogana a Sitkovetského.

Hudečkovy nahrávky jsou na značkách Supraphon, Panton, Japan Victor Company, Ex Libris a dalších. Jeho nahrávka Vivaldiho Čtvera ročních období je nejúspěšnějším titulem, který vznikl v České republice po listopadu 1989. Václav Hudeček se nevěnuje jen kompozicím starých mistrů, ale rozšiřuje své repertoárové spektrum o díla 20. století (Janáček, Prokofjev) a skladby soudobých českých autorů (Kymlička, Fišer, Mácha).
Systematicky se stará o pomoc nastupující české interpretační generaci, a to jak každoročním pořádáním letních houslových kurzů v Luhačovicích, tak představováním těch nejlepších jako hostů na svých koncertech v rámci tradičních vánočních turné nebo na Svátcích hudby, které pořádá v Praze, v Luhačovicích, Zlíně, Moravských Budějovicích a dalších městech.

Více zde: www.vaclav-hudecek.cz

 

KRISTINA FIALOVÁ – VIOLA

Kristina Fialová (* 1987 Brno) stavěla základy k úspěšně se rozvíjející umělecké dráze za studií na brněnské konzervatoři (Miroslav Kovář), na Hochschüle für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech (profesor Vladimír Bukač), Royal Danish Academy of Music v Kodani (profesor Tim Frederiksen, profesor Lars Anders Tomter) a Akademii múzických umění v Praze (profesor Jan Pěruška). Odborná kritika ji oceňuje především za dokonalou techniku, ohnivý temperament a sofistikované hudební cítění. Po získání titulu absolutního vítěze na Mezinárodní soutěži Michala Spisaka v polských Katovicích v roce 2013 se mladé violistce otevřely cesty na přední evropská pódia. Kromě pozvání na prestižní dánský Tivoli festival debutovala ve slavné Tonhalle Zürich a na MHF Pražské jaro 2015 vystoupila se samostatným recitálem.
Pravidelně vystupuje s předními českými i zahraničními orchestry (Copenhagen Philharmonic, Aarhus Symfoniorkester, Mannheim Kammerorchester, Pražská komorní filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Český národní symfonický orchestr, Janáčkova filharmonie Ostrava, Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Brno, Plzeňská filharmonie, Elbland Philharmonie, Moravská filharmonie Olomouc, Zabrze Philharmonic, Slovenský komorní orchestr Bohdana Warchala, Filharmonie Bohuslava Martinů, Čeští komorní sólisté a další). Je laureátkou řady mezinárodních soutěží – Johannes Brahms Competition, ACT London, Beethovenův Hradec, Alexander and Buono International String Competition, Val Tidone Competition, Danish Academy of Musicʼs soloist competition, a dalších.

Vydala osm CD u českých vydavatelství Supraphon a ArcoDiva a dánského vydavatelství Dacapo. Vedla mistrovské kurzy v Limě, Kodani, Čching-tau či Kantonu. Hraje na italskou violu „Carlo Antonio Testore – Contrada 1745“. Patří mezi umělce německé firmy Pirastro a hraje výhradně na struny této značky.

Více zde: http://www.kristinafialova.cz

 

JANÁČKŮV KOMORNÍ ORCHESTR

Vznikl v roce 1964 z předních hráčů Janáčkovy filharmonie Ostrava. Záhy se jeho uměleckého vedení ujal Zdeněk Dejmek, který svou strhující muzikalitou, stylovým cítěním a systematickou precizní prací přivedl orchestr k vynikající úrovni a vtiskl mu osobitou interpretační tvář. Repertoár souboru obsahuje skladby od baroka až po současnost, které odpovídají zvukovým možnostem menšího smyčcového orchestru, dnes však už není výjimkou jeho rozšíření o další nástroje. Špičková interpretace dovedla soubor opakovaně na festivalové koncerty doma i v zahraničí, kde účinkoval s významnými českými nebo zahraničními sólisty. Nahrávky tohoto souboru zaznamenaly vedle Českého rozhlasu nahrávací společnosti Supraphon, Panton, Riccordi, RCA – JVC, Crystal,Stylton a Slovart Records.

V průběhu roku 2005 předal Zdeněk Dejmek štafetu uměleckého vedoucího houslistovi Jakubovi Černohorskému, který úspěšně vedl Janáčkův komorní orchestr již na jeho turné v Jižní Koreji v r. 2004. V následujících letech se orchestr účastnil řady domácích i zahraničních festivalů (např. festivalu Pražské jaro, Janáčkův máj, Janáčkovy Hukvaldy, Musica Sacra v Nitře, festivaly v Polsku, Holandsku, turné ve Španělsku a Itálii). V roce 2011 vydal Janáčkův komorní orchestr nové profilové CD u britského vydavatelství Chandos Records s názvem Czech music for Strings se skladbami L. Janáčka, P. Haase a B. Martinů.

 

 VSTUPENKY:

 

 

HLAVNÍ PARTNER KONCERTU:

 

 

 

 

Další koncerty

29. 09. / So / 19:00

1. FESTIVALOVÝ KONCERT | SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ

Kdo Český filharmonický sbor Brno
Daniel Simandl – Sbormistr
Yoon Kuk Lee (Rakousko-J. Korea) – Dirigent
St. Gellért Academy Orchestra Segedín (Maďarsko)
Jiří Partyka – Koncertní mistr
Kde KOSTEL SV. JAKUBA STARŠÍHO – STÁTNÍ ZÁMEK LEDNICE
Sólo Sólisté Mozarteum Universita Salzburg (Rakousko)

30. 09. / Ne / 16:00

2. FESTIVALOVÝ KONCERT | LOVECKÁ HUDBA

Kdo Belfiato Quintet
Kde DIANIN CHRÁM – RENDEZ-VOUS

3. 10. / St / 19:00

3. FESTIVALOVÝ KONCERT | HUDBA PRO 2 FAGOTY

Kdo Vivaldi Collegium Praha
Kde RYTÍŘSKÝ SÁL – STÁTNÍ ZÁMEK LEDNICE
Sólo Michaela Špačková – Fagot
Denisa Beňovská – Fagot