Daniel Matejča & Matyáš Novák & Nikol Kraft & PKF – Pražská komorní filharmonie

Mozartiana v Lichtenštejnském paláci

27. 09. / St / 19:30

Kdo PKF – Pražská komorní filharmonie
Nikol Kraft, dirigentka
Sólo Daniel Matejča, housle
Matyáš Novák, klavír
Kde Lichtenštejnský palác na Malé Straně v Praze
Program

W. A. Mozart Předehra z opery Il Rè Pastore, KV 208
W. A. Mozart Koncert pro housle č. 4 D Dur, KV 218

–přestávka–

W. A. Mozart Předehra z opery Der Schauspieldirektor, KV 486
W. A. Mozart Koncert pro klavír a orchestr č. 24 c moll, KV 491

Koncert se koná pod záštitou prof. Ivana Klánského, děkana Hudební a taneční Akademie múzických umění v Praze

990 Kč / 490 Kč

Trojice mladých talentovaných českých umělců – dirigentka Nikol Kraft, houslista Daniel Matejča a klavírista Matyáš Novák – představí méně uváděná díla klasicistního velikána W. A. Mozarta. Koncert nás tentokrát zavede do pražského sídla Lichtenštejnského rodu na Malé Straně v Praze.

Daniel Matejča

Daniel Matejča, housle

Daniel Matejča se narodil v Liberci roku 2005 a již ve čtyřech letech se začal učit pod vedením své maminky Olesii Voličkové na housle. Po roce nastoupil do třídy prof. Ivana Štrause, u kterého studuje dodnes. Navzdory mladému věku vyhrál řadu soutěží, a to jak českých (Mezinárodní houslová soutěž mistra Josefa Muziky, Kocianova mezinárodní soutěž, Zlatý oříšek, Concertino Praga), tak zahraničních (Jugend Musiziert v Halle, soutěž Georga Phillipa Telemanna v Poznani, Virtuosos V4+, Eurovizní soutěž mladých hudebníků v Montpellier). Spolu s Libereckým symfonickým orchestrem hrál Mendelssohnův Houslový koncert a s Pardubickou filharmonií nahrál Prokofjevův 1. houslový koncert. Vystupuje nejen v České republice, ale rovněž ve Francii, Itálii, Polsku, Německu, Rakousku, UAE, Turecku, Singapuru a dalších státech. Své vzdělání rozšiřuje na různých houslových kurzech (hudební kurzy v Litomyšli, Liberec International Violin Academy, Imola summer festival v Itálii nebo International Music Academy Orpheus ve Vídni) a pod vedením renomovaných virtuosů (Jiří Vodička, Christian Tetzlaff, Stephen Schipps, Simon James nebo Michael Frischenschlager). Od roku 2021 studuje na Akademii múzických umění v Praze a tento rok mu vyšlo první album u Supraphonu s šesti Ysayovými sonátami.
Zobrazit více

Matyas Novak

Matyáš Novák, klavír

Matyáš Novák začal hrát na klavír v pěti letech. Je absolventem Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové a Konzervatoře Pardubice ve třídě prof. Jitky Fowler Fraňkové. V současné době studuje na Hudební akademii múzických umění ve třídě prof. Ivana Klánského. Zároveň je absolventem věhlasné klavírní akademie Incontri col Maestro v italské Imole ve třídě prof. Borise Petrushanského.Matyáš je vítězem mnoha národních a mezinárodních soutěží (Concertino Praga, soutěž Evangelia Tjiarri v Larnace, Jenö Takács Klavierwettbewerb, Bradshaw & Buono International Piano Competition) a dalších se účastnil neméně úspěšně. Matyáš koncertuje doma i v zahraničí a představil se v mnoha zemích Evropy, v Thajsku, USA (Carnegie Hall) a Číně. Roku 2017 vydal debutové CD s cyklem F. Liszta Léta putování: Rok první: Švýcarsko a stal se jedním ze tří hudebníků, kteří obdrželi CME International Performing Arts Grant. V roce 2021 vyšlo jeho CD s koncerty W. A. Mozarta, které nahrál společně s Wihanovým kvartetem.Jako sólista vystoupil s Filharmonií Brno, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Pražským komorním orchestrem, Janáčkovým komorním orchestrem, Bergenskou filharmonií, Orchestrem španělského rozhlasu a televize RTVE či Orchestra da Camera di Imola.Matyáš se pravidelně účastní mistrovských kurzů (V. Askhenazy, D. Bashkirov, A. Bonatta, J. Dvarionas, D. Kuyken, A. Kouyoumdjian, L. Margarius) a je zván na domácí a zahraniční hudební festivaly. Je rovněž vyhledávaným komorním hráčem a korepetitorem, členem PETROF Art Family. Od ledna 2019 ho exkluzivně zastupuje agentura KINSKÝ Art Media, jejímž jednatelem je František Kinský.
Zobrazit více

Nikol Kraft

Nikol Kraft, dirigentka

Britská rozhlasová stanice BBC Radio 3 charakterizovala Nikol Kraft jako „mladou dirigentku rychle získávající uznání za její interpretaci české symfonické hudby“. Záznam koncertu s díly B. Smetany, A. Dvořáka a J. Suka, na kterém vystoupila s Filharmonií Bohuslava Martinů, byl součástí programové nabídky Euroradia a do svého vysílání jej zařadily i další evropské rozhlasy.
Se symfonickým orchestrem Českého rozhlasu Nikol realizovala nahrávku symfonické balady Vojevoda P. I. Čajkovského. Dále spolupracovala například s Filharmonií Brno, Moravskou filharmonií Olomouc, Plzeňskou filharmonií, Paris Mozart Orchestra či s Bukurešťským symfonickým orchestrem. V uplynulých sezónách debutovala na festivalu Janáček Brno, MHF Český Krumlov, MOF Smetanova Litomyšl, MHF Smetanovské dny a na festivalu Musica Holešov.V Komorní opeře JAMU uvedla opery Don Giovanni a Příhody lišky Bystroušky (oceněno časopisem Opernwelt), v Národním divadle v Praze se podílela na nastudování oper C. Orffa Měsíc a Chytračka. Jako asistentka působila v Národním divadle Brno a v německých divadlech v Coburgu a Oldenburgu. V roce 2022 se Nikol dostala mezi 14 čtvrtfinalistek prestižní soutěže La Maestra, kterou vypisuje Philharmonie de Paris.
Nikol studovala dirigování na Janáčkově akademii múzických umění u prof. J. Zbavitele a na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni u prof. M. Stringera. Je držitelkou stipendia Bayreuther Festspiele. Je také absolventkou hudební vědy na FF UK.

Zobrazit více

PKF

PKF — Prague Philharmonia

 

PKF — Prague Philharmonia vznikla v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka pod názvem Pražská komorní filharmonie a za téměř 30 let své existence se stala respektovanou součástí české i světové orchestrální scény.
Vystoupila s celou plejádou světoznámých dirigentů a sólistů: Christopherem Hogwoodem, Robertem McDuffiem, Marthou Argerich, Emmanuelem Pahudem, Danielem Müllerem-Schottem, Sarah Chang, Lucianem Pavarottim, Annou Netrebko, Plácidem Domingem, Magdalenou Koženou a řadou dalších. Je pravidelně zvána na mezinárodní hudební festivaly (BBC Proms, Dresdner Musikfestspiele, MITO Settembre Musica, Pražské jaro, Festspielhaus Baden Baden), natočila přes devadesát kompaktních disků pro přední domácí i světová hudební vydavatelství, za které obdržela řadu ocenění, jako například Zlatou desku RAC Kanada, Cenu Harmonie, Diapason d´Or, a na další byla nominována (International Opera Awards, International Classical Music Award). Na přelomu srpna a září 2018 nahrála profilovou nahrávku s šéfdirigentem Emmanuelem Villaumem a klavíristou Andrew von Oeyenem s díly Ravela, Debussyho a Bizeta. Od roku 1994 až do roku 2005 stál v čele PKF – Prague Philharmonia český dirigent a zakladatel orchestru Jiří Bělohlávek, který se stal následně jejím čestným hudebním ředitelem. Dále se dirigentské taktovky ujal Kaspar Zehnder a Jakub Hrůša. Od počátku sezony 2015–2016 vede těleso francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Videa

 

Hlavní partner koncertu

Partner koncertu

Ve spolupráci

Vinařství koncertu

Vinařství koncertu

Další koncerty