Jugoprolog LVHF 2022

2 koncerty balkánských kapel

26. 08. / / 19:00

27. 08. / So / 19:00


Kdo Bojan Ristić Brass Band (Srbsko)
Divanhana (Bosna a Hercegovina)
HarMálek Orchestr (Česká Republika)
Kde Hlohovec, Charvátská Nová Ves
Program

Koncerty se konají pod záštitou velvyslance Srbské republiky v České republice, J. E. Berislava Vekiće.

Koncerty se konájí pod záštitou velvyslankyně Bosny a Hercegoviny v České republice, J. E. Martiny Mlinarević.

Hlavní partner koncertů

 

Pořádná nálož nespoutané energie, rytmy mnoha tanců, melodie několika žánrů. Takový bude Jugoprolog LVHF 2022, dvoudenní minifestival 26. a 27. srpna, který přinese dávku balkánského temperamentu do Hlohovce a Charvátské Nové Vsi. Zájemci zažijí pravou balkánskou dechovku a naladí se na hlavní část festivalu, která začne o měsíc později, a to 24. září.

 

Bojan Ristić Brass Band

Bojan Ristić Brass Band je srbská žesťová kapela zaměřující se nejen na tradiční srbskou hudbu, ale přejímající rovněž prvky jazzu, popu či kupříkladu tradiční řecké hudby. Kapelníkem a zakladatelem souboru je trumpetista Bojan Ristić, který již v mladém věku vyhrál mnoho cen jako sólový hráč a roku 2004 založil vlastní ansámbl. Ten cestuje po celé Evropě, vystupuje na mnoha festivalech a vydal několik úspěšných alb (Poludeli kum, Brass Band of Bojan Ristić). Několikrát rovněž vyhrál cenu na slavném srbském Trumpetovém festivalu v Guči – roku 2016 se dokonce zapsal do historie festivalu, když obdržel cenu ve všech hlavních kategoriích.

 

Divanhana

Tradiční bosenské písně, takzvané sevdalinky, přiveze pětičlenná kapela Divanhana ve složení Šejla Grgić (zpěv), Neven Tunjić (klavír), Nedžad Mušović (akordeon), Azur Hajdarević (kontrabas) a Irfan Tahirović (perkuse). Hudební uskupení založili v roce 2009 studenti Sarajevské hudební akademie s cílem propojit tradiční bosenskou hudbu a jazz. V posledních letech však svůj zvuk pozměnili a obohatili jej o prvky současného popu a klasické hudby. Českým posluchačům tak představí své poslední album Zavrzlama, které vyšlo na konci ledna 2022 a obsahuje nejen tradiční písně, ale rovněž autorskou tvorbu.

HarMálek Orchestr

Jestliže chce někdo zažít dechovou hudbu v moderním dravém a mladém provedení, pak se může poohlédnout po HarMálek Orchestru. Kapela vznikla v roce 2016 a je složena z profesionálních muzikantů. Nástrojové obsazení je bohaté: bicí souprava, tuba, heligon, tři baskřídlovky, čtyři trumpety a trombón. Nápadité jsou i žánry, ze kterých Orchestr bere inspiraci – balkánská dechovka, hip hop, ska, reggae, rock, disco, house, jazz a mnoho dalších.
Některé skladby jsou i zpívané, převážná většina hudby je ale pouze instrumentální. Pravděpodobně největšího úspěchu ale uskupení dosáhlo, když jako první česká kapela opakovaně vystoupila na největším festivalu dechové hudby na světě, a to na srbském Guča Trumpet Festivalu. Naposledy rozproudili návštěvníky loni na jeho jubilejním 60. ročníku Zobrazit více

Videa

 

Hlavní partner koncertů

Partner koncertů

S podporou

Vinařství koncertů

Pivovar koncertů

Další koncerty

24. 09. / So / 19:00

Dalibor Karvay & Vid Veljak & Filharmonie Bohuslava Martinů

Kdo Filharmonie Bohuslava Martinů
Robert Kružík, dirigent
Sólo Dalibor Karvay, housle (Slovenská republika)
Vid Veljak, violoncello (Chorvatsko)
Kde Zámecká jízdárna Valtice

25. 09. / Ne / 14:00

Přednáška: Příchod Charvátů na jižní Moravu

Kdo Miroslav Geršic, historik
Kde Havlíčkova vila, Břeclav–Poštorná

25. 09. / Ne / 17:00

Ensemble Illyrica & Josipa Bainac

Kdo Ensemble Illyrica (Chorvatsko)
Sólo Josefa Bainac, soprán (Chorvatsko)
Kde Zámek Mikulov
Další koncerty