Dalibor Karvay & Vid Veljak & Filharmonie Bohuslava Martinů

Slavnostní zahájení LVHF 2022

24. 09. / So / 19:00

Kdo Filharmonie Bohuslava Martinů
Robert Kružík, dirigent
Sólo Dalibor Karvay, housle (Slovenská republika)
Vid Veljak, violoncello (Chorvatsko)
Kde Zámecká jízdárna Valtice
Program

Johaness Brahms Koncert pro housle, violoncello a orchestr a moll, op. 102
· přestávka ·
Dora Pejačević Symfonie fis moll, op. 41

Koncert se koná pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje, Mgr. Jana Grolicha.

Koncert se koná pod záštitou velvyslankyně Chorvatska v České republice, J. E. Ljiljany Pancirov.

Hlavní partner koncertu

990/590/390 Kč

Buy Tickets
LVHF Zámek Valtice (c) zamek-valtice.cz

Zahajovací koncert 7. ročníku LVHF 2022 rozezní jízdárnu zámku Valtice. Pod taktovkou Roberta Kružíka zahraje Filharmonie Bohuslava Martinů Koncert pro housle, violoncello a orchestr a moll, op. 102 z pera Johannese Brahmse a Symfonii fis moll, op. 41 Dory Pejačević. Sólisty budou koncertní mistr Vídeňských symfoniků Dalibor Karvay a famózní chorvatský violoncellista Vid Veljak.

 

Dalibor Karvay, housle

 

Dalibor Karvay započal již jako velmi mladý svou kariéru úspěšného houslisty, o čemž svědčí i výhra soutěže Young Musician meeting v Cordóbě roku 1996 či obdržení Eurovision Grand Prix – Mladý hudebník roku 2002.  O rok později měl možnost se představit před princem Charlesem z Walesu na hradě Windsor spolu s Mstislavem Rostropovičem. V následujících letech vystupoval například s Borisem Kuschnirem, Julianem Rachlinem a pod taktovkou významných dirigentů, jako jsou Leif Segerstam či Ion Marin. Nicméně cesta sólisty může být trnitá, o čemž vypovídá i dokumentární film z roku 2004 Stradivari: Search of Perfection vyprávějící o potížích Karvaye při hledání dokonalých houslí. Kromě úspěšné sólistické kariéry vyučuje na vídeňské Musik und Kunst Privatuniversität a roku 2020 vyhrál konkurz na místo koncertního mistra Vídeňského symfonického orchestru.

Vid Veljak, violoncello

 

Mezi přední chorvatské violoncellisty nelze nezařadit pětadvacetiletého Vida Veljaka. Vystudoval Hudební akademii v Záhřebu a Mezinárodní hudební akademii Lichtenštejnského knížectví. Vyhrál několik ocenění, například Mezinárodní soutěž Antonia Janigra v Poreči, a byl finalistou prestižní Guilhermina Suggia Cello Competition v Portugalsku.

Kromě evropských zemí hrál i v Číně, koncertoval společně se Záhřebskými sólisty a Záhřebskou filharmonií či Komorním orchestrem města Rijeka a pravidelně hrává se Synchronos Ensemble, který se zaměřuje na soudobou hudbu. Založil a je členem uskupení Rijeka Piano Trio, od roku 2019 vede sekci violoncellistů v Dubrovnickém symfonickém orchestru.

 

Filharmonie Bohuslava Martinů

 

Již osmdesát let od svého založení slaví zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů. Za dobu svého působení se v jejích řadách vystřídalo mnoho vynikajících hráčů a vedlo ji velké množství českých i zahraničních dirigentů, jako například Jakub Hrůša, Walter Attanasi či nyní Robert Kružík. V repertoáru má Filharmonie díla jak klasické hudby, tak skladby patřící do jazzu, rocku či pop music a vystupovala s nimi nejen ve Zlíně a blízkém okolí, ale procestovala celý svět (Německo, Itálie, USA, Indie, Jižní Korea) a hostovala na festivalech, jako jsou Pražské jaro, Smetanova Litomyšl či Špilberk Brno. Pravidelně spolupracuje se světovými sólisty a je pořadatelem dvou hudebních festivalů – Harmonia Moraviae a Talentinum.

Robert Kružík, dirigent

 

Robert Kružík patří k nejmladší generaci českých dirigentů. Již šestým rokem je stálým dirigentem Janáčkovy opery Národního divadla Brno, tři sezóny působil také jako dirigent Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Od sezony 2018/2019 je stálým hostujícím dirigentem Filharmonie Brno a počínaje sezónou 2021/2022 šéfdirigentem Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně. Je laureátem Ceny Jiřího Bělohlávka. Jeho široký operní záběr čítá díla skladatelů Mozarta, Dvořáka, Martinů, Janáčka, Rossiniho, Čajkovského, Bizeta, Verdiho, Prokofjeva a mnoha dalších.

Videa

 

Hlavní partner koncertu

Hlavní partner koncertu

Partner koncertu

Ve spolupráci

Vinařství koncertu

Další koncerty

1. 10. / So / 19:00

Luka Ljubas & Aljoša Jurinić & Latica Anić

Kdo Luka Ljubas, housle (Chorvatsko)
Aljoša Jurinić, klavír (Chorvatsko)
Latica Anić, violoncello (Chorvatsko)
Kde Zámecká jízdárna Lednice

2. 10. / Ne / 16:00

Talichovo kvarteto

Kdo Talichovo kvarteto (Česká Republika)
Kde Dianin chrám – Rendez-vous

8. 10. / So / 19:00

Nika Gorič & David Bizic & Janáčkova Filharmonie Ostrava

Kdo Janáčkova Filharmonie Ostrava
Marko Ivanović, dirigent (Česká Republika)
Sólo Nika Gorič, soprán (Slovinsko)
David Bizic, baryton (Srbsko)
Kde Zámecká jízdárna Valtice
Další koncerty