Nové koncertní místo i premiéra. Skončil Lednicko-valtický hudební festival 2022 !!

Nadšení, radost i dobrá nálada se nesly 7. ročníkem Lednicko-valtického hudebního festivalu (LVHF). Organizátoři připravili osm koncertů klasické hudby, které se uskutečnily od 24. září do 8. října 2022. Výsledkem je získání nového koncertního místa jakým je Zámeček Pohansko i premiéra skladby napsaná pro festival. Celý ročník se programově pohyboval okolo odkazu moravských Charvátů, jež na území jižní Moravy v minulosti žili.

Po celou dobu festivalu se snažím objevovat a zpřístupňovat skrze hudbu zajímavé budovy Lednicko-valtického areálu. Teď po šesti letech se nám povedlo představit další – Zámeček Pohansko. A mám radost, že mou snahu ocenili všichni, kdo se koncertu na tomto neuvěřitelném místě zúčastnili,“ nadšeně hodnotí letošní koncerty ředitel festivalu Jiří Partyka.

Na přípravách festivalu se podílelo i množství lokálních firem a dodavatelů, jež se stali dlouholetými podporovateli. „Spokojení byli umělci, návštěvníci i partneři. Důkazem je mimo jiné i zájem podpořit nás už teď pro další ročník a příchod nových návštěvníků napříč celým regionem jižní Moravy, ze kterých se postupně stávají festivaloví příznivci,“ doplňuje Partyka.

Festival připravil deset koncertů, dvě přednášky a edukační koncerty pro místní školy. Předzvěstí letošního ročníku byl na konci srpna tzv. Jugoprolog LVHF 2022, tedy přehlídka balkánské dechové hudby, kdy zahrály kapely z Čech, Srbska a Bosny a Hercegoviny.

Program letošního ročníku organizátoři postavili na historii moravských Charvátů, kteří na jihu Moravy v minulosti žili a dodnes jsou vidět jejich stopy. Pomyslnou rezidenční skladatelkou byla chorvatská Dora Pejačević, jejíž skladby se prolínaly jednotlivými koncerty. To ocenili i sami zahraniční hudebníci.

Celkově se zúčastnilo festivalu 3 093 posluchačů.

LVHF mi umožnil zažít něco velmi netradičního. Když člověk zná historii a ví o spolupráci a dobrých vztazích Dory Pejačević s českými umělci a mysliteli, zastihne ho zvláštní pocit, když o století později sám dostane nabídku pokračovat v těchto šlépějích a na těchto vztazích vytvořit něco nového. Bylo to jedinečné a jsem za tuto zkušenost velmi ráda,“ nadšeně vysvětluje chorvatská sopranistka Josipa Bainac.

Příjemný hudební zážitek umocnily prostory zámku v Lednici, ve Valticích a v Mikulově, Zámečku Pohansko nebo třeba Dianin chrám Rendez-vous. Pro festival vznikla i skladba z pera Akose Banlaky.

Festival zarámovaly dva symfonické večery – zahajovacího se zhostila Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín s dirigentem Robertem Kružíkem a o závěr se postarala Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou Marka Ivanoviće.
V průběhu celého festivalu návštěvníci slyšeli hvězdy z Chorvatska, Srbska, Slovinska či Slovenska; slovenský houslista Dalibor Karvay, chorvatský violoncellista Vid Veljak, fenomenální sopranistka Nika Gorič, Josipa Bainac a soubor Ensemble Illyrica.

S nimi i samostatně vystoupili domácí špičkoví interpreti, jako je náš koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička, hodonínský rodák a basbarytonista Boris Prýgl nebo soubory Talichovo kvarteto, Capella Mariana či Barocco sempre giovane.

Partneři festivalu
Festival je realizován za finanční podpory MKČR, Jihomoravského kraje a měst Lednice, Valtice, Břeclav a Mikulov.
Generálním partnerem festivalu se pošesté stala společnost ZFP akademie a.s.

Hlavními partnery koncertů jsou společnosti Stavební firma PLUS s.r.o., ALBAForm Inc., Alca s.r.o., MND a.s. a Domoplan a.s.

Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Česká televize a Deník.

Festival se koná pod záštitou ministra kultury Mgr. Martina Baxy a dále hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Jana Grolicha a velvyslankyně Lichtenštejnského knížectví v Rakousku a České republice J. E. Maria Pia Kothbauer. Záštity k účinkování interpretů udělili velvyslanci Chorvatska, Slovinska, Srbské republiky a Bosny a Hercegoviny v České republice, J. E. Ljiljana Pancirov, J. E. Tanja Strniša, J. E. Berislav Vekić a J. E. Martina Mlinarević.

Kompletní partnerská struktura Lednicko-valtického hudebního festivalu je k dispozici na www.lvhf.cz/partneri.

 

Kompletní fotogalerie LVHF 2022 zde

 

 

Sdílet tento příspěvek

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email