Daniel Matejča & Tomáš Netopil & Filharmonie Brno

Slavnostní zahájení Lednicko-valtického hudebního festivalu

23 / 09 / 19:00

Kdo Filharmonie Brno
Tomáš Netopil, dirigent
Sólo Daniel Matejča, housle
Kde Zámecká jízdárna Valtice
Program

Josef Gabriel Rheinberger Akademická Ouvertura op. 195
Ludwig van Beethoven Symfonie č. 5 c moll op. 67 „Osudová“

–přestávka–

Dmitrij Šostakovič Houslový koncert č. 1 a moll op. 77

Koncert se koná pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje, Mgr. Jana Grolicha.

Hlavní partner koncertu

Dress code: Black tie/ Creative black tie

890 Kč / 490 Kč / 290 Kč / 190 Kč

Akademická ouvertura lichtenštejnského rodáka J. G. Rheinbergera po boku „osudového“ orchestrálního díla z pera L. van Beethovena, to celé završené Šostakovičovým prvním houslovým koncertem v provedení prvotřídního mladého českého houslisty Daniela Matejči a Filharmonie Brno pod taktovkou vynikajícího Tomáše Netopila.

 

Daniel Matejča

Daniel Matejča, housle

Daniel Matejča se narodil v Liberci roku 2005 a již ve čtyřech letech se začal učit pod vedením své maminky Olesii Voličkové na housle. Po roce nastoupil do třídy prof. Ivana Štrause, u kterého studuje dodnes. Navzdory mladému věku vyhrál řadu soutěží, a to jak českých (Mezinárodní houslová soutěž mistra Josefa Muziky, Kocianova mezinárodní soutěž, Zlatý oříšek, Concertino Praga), tak zahraničních (Jugend Musiziert v Halle, soutěž Georga Phillipa Telemanna v Poznani, Virtuosos V4+, Eurovizní soutěž mladých hudebníků v Montpellier). Spolu s Libereckým symfonickým orchestrem hrál Mendelssohnův Houslový koncert a s Pardubickou filharmonií nahrál Prokofjevův 1. houslový koncert. Vystupuje nejen v České republice, ale rovněž ve Francii, Itálii, Polsku, Německu, Rakousku, UAE, Turecku, Singapuru a dalších státech. Své vzdělání rozšiřuje na různých houslových kurzech (hudební kurzy v Litomyšli, Liberec International Violin Academy, Imola summer festival v Itálii nebo International Music Academy Orpheus ve Vídni) a pod vedením renomovaných virtuosů (Jiří Vodička, Christian Tetzlaff, Stephen Schipps, Simon James nebo Michael Frischenschlager). Od roku 2021 studuje na Akademii múzických umění v Praze a tento rok mu vyšlo první album u Supraphonu s šesti Ysayovými sonátami.

 

Tomáš Netopil, dirigent

Jeden z celosvětově nejžádanějších českých dirigentů je již desátým (a zároveň posledním) rokem generálním hudebním ředitelem Aalto Musiktheater a Philharmonie Essen. V sezoně 2022/2023 na domovské scéně připravil v premiéře Wagnerova Tannhäusera, Kampeho Dogville a Mozartovu Figarovu svatbu. Nastudoval též novou inscenaci Janáčkovy Káti Kabanové v Grand Théâtre de Genève. S Českou filharmonií spolupracuje jako její hlavní hostující dirigent v pražském Rudolfinu, na Smetanově Litomyšli či Janáčkově máji. K dalším vrcholům této sezony patří koncerty s Orchestre de la Suisse Romande, Yomiuri Nippon Symphony Orchestra, s Orchestre National de Montpellier či zahajovací koncert festivalu Concentus Moraviae, při kterém stane v čele legendárního Concentus Musicus Wien.

Tomáš Netopil studoval hru na housle na konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži a dirigování na Akademii múzických umění v Praze. Dále pokračoval na Královské Akademii ve Stockholmu a na letní hudební škole v americkém Aspenu, kde v roce 2003 a 2004 získal hlavní cenu Americké dirigentské Akademie a kam se pravidelně vrací jako hostující dirigent. V roce 2002 zvítězil na dirigentské soutěži Sira George Soltiho ve Frankfurtu nad Mohanem. Je uměleckým ředitelem úspěšné mezinárodní Letní hudební akademie Kroměříž, kterou založil v roce 2018.

 

 

Filharmonie Brno

Filharmonie Brno

Kořeny brněnské filharmonie sahají do 70. let 19. století, kdy v Brně mladý Leoš Janáček usiloval o vznik českého symfonického orchestru. Dnešní Filharmonie Brno vznikla v roce 1956 sloučením rozhlasového a krajského orchestru a od té doby patří svou velikostí i významem k české orchestrální špičce. Na svých turné provedla na tisíc koncertů po celém světě, je pravidelným hostem světových i českých festivalů, pravidelně natáčí pro řadu společností a od roku 2020 má vlastní nahrávací label. Dějinami orchestru prošla řada dirigentských osobností jako B. Bakala, F. Jílek, P. Altrichter, J. Bělohlávek, Sir Ch. Mackerras, J. Hrůša nebo T. Netopil. Od sezony 2018/2019 je šéfdirigentem a uměleckým ředitelem Filharmonie Brno Dennis Russell Davies.

Filharmonie stojí rovněž za několika festivaly (Mezinárodní hudební festival Špilberk, Moravský podzim, Velikonoční festival duchovní hudby, Expozice nové hudby, Mozartovy děti) a zaštiťuje dětský sbor Kantilénu a vlastní Orchestrální akademii.

Působí v neorenesančním Besedním domě z roku 1873, který v této sezoně 2022/2023 slaví 150. výročí a těší se na nový moderní koncertní sál, který navrhuje tým architektů Tomasze Koniora a Petra Hrůši a akustika Yasuhisa Toyoty.

Videos

 

Hlavní partner koncertu

Ve spolupráci

Vinařství koncertu

Další koncerty