Daria Kolisan & Yurii Strakhov & Maxim Lando

Koncert pro Ukrajinu

30. 09. / So / 19:00

Kdo Daria Kolisan, soprán (Ukrajina)
Yurii Strakhov, basbaryton (Ukrajina)
Maxim Lando, klavír (USA)
Kde Zámecká jízdárna Lednice
Program

W. A. Mozart Hai già vinta la causa… Vedrò mentr’io sospiro (Le nozze di Figaro)
W. A. Mozart Deh, se piacer mi vuoi (La Clemenza di Tito)
W. A. Mozart Bei Männern welche liebe fühlen (Die Zauberflöte)
V. Horowitz Variace na téma z Bizetovy Carmen
G. Donizetti Vien, Leonora, a‘ piedi tuoi (La Favorita)
G. Puccini Sì, mi chiamano Mimì (La Bohème)
V. Bellini Or dove fuggo io mai… Ah, per sempre io ti perdei (I puritani)

–přestávka–

M. Lysenko Ukrajinská suita č. 1: Prelude
S. Moniuszko Halčina árie (Halka)
M. Lysenko Shcho ty vchynyv (Taras Bulba)
M. Verykivsky Árie služebné (Viy)
N. Kapustin Variace op. 41
A. Kos-Anatolsky Oj ti, dіvčino, z gorіha zernja
L. Yaschenko Oj letili gusi (Ukrajinská lidová píseň)

Hlavní partner koncertu

890 Kč / 490 Kč

Lednickou zámeckou jízdárnu rozezvučí hlasy Darii Kolisan a Yuriie Strakhova za klavírního doprovodu Maxima Landa. Dvojice vynikajících ukrajinských zpěváků představí nejen známá díla Mozarta či Donizettiho, ale především árie svých krajanů Mykola Lysenka, Mykhaila Verykivského, Leopolda Yaschenka a dalších.

Daria Kolisan

Daria Kolisan, soprán

 

Ukrajinská sopranistka Daria Kolisan začala studovat zpěv ve věku jedenácti let, kdy se rovněž učila hrát na klavír a banduru. Poté nastoupila na obor zpěv na Mykolaiv Music College k profesorce Olze Paliy a po jejím dokončení pokračovala na Ukrajinskou národní akademii hudby Čajkovského, kde momentálně studuje u profesora Oleksandra Dyachenka. Své vzdělání dále rozšiřuje na mistrovských kurzech (Sofia Soloviy, Zoryana Kushpler, Michael Kraus, Gabriele Rossmanith, Jennifer Condon), soukromě navštěvuje rakouského barytonistu Michaela Krause a zapojila se do nadačního programu pro začínající umělce Mascarade Opera Foundation ve Florencii. Daria se úspěšně zúčastnila Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech a Wassyl Slipak Young Vocalists Competition. Dále se představila ve Vídeňské státní opeře a na Salzburském festivalu 2023.

Yourii Strakhov

Yurii Strakhov, baryton

 

Ukrajinský barytonista Yurii Strakhov zahájil svou pěveckou dráhu na hudební škole v Brovary a poté studoval na Ukrajinské národní akademii hudby Čajkovského pod vedením profesora Anatolie Yuriyovyche Mokrenka. Brzy však přešel na Univerzitu umění v Bernu, kde jej nyní vedou Christian Hilz a Mathias Behrends. Své vzdělání dále rozšiřuje na mistrovských kurzech předních operních zpěváků, jako jsou Armando Ariostini, Karia Ricciarelli, Christian Hilz či Susanne Rydén. Yurii se úspěšně zúčastnil řady mezinárodních soutěží (Riccardo Zandonai competition, International competition Odesa Music Olymp, International competition Città di Alessandria, London Classical Music Competition) a bylo možné jej vidět v řadě inscenací, kupříkladu ve Verdiho Donu Carlosovi v divadlech v Basileji a Bernu, v Šarlatánovi Pavla Haaseho na Německém operním festivalu v Mnichově a v Janáčkově Šárce a Mozartově Donu Giovannim v Bernu.

Maxim Lando

Maxim Lando, klavír

 

Mladý americký pianista Maxim Lando hrál již v patnácti letech v newyorské Carnegie Hall na Opening Night Gala po boku Lang Langa a Chicka Corey za doprovodu Filadelfského orchestru pod taktovkou Yannick Nézet-Séguina. Následujícího roku provedl díky úspěchu v mezinárodním konkurzu YCA Susan Wadsworth International Auditions 2018 recitály před zaplněnými sály v Carnegie Hall a Kennedyho centru ve Washingtonu. Následně získal ocenění Gilmore Young Artist Award a Vendom Grand Prize a zvítězil v soutěžích Julliard Concerto Competition a New York Franz Liszt Piano Competition. To vše mu otevřelo dveře do předních světových síní (National Center for Perfoming Arts in Beijing, Symphony Hall in Shenzhen, Alte Oper Frankfurt, Louis Vuitton Foundation v Paříži) po bok významných amerických i evropských těles (Mariinsky Theatre, Israel Philharmonics, Zurich Chamber Orchestra). Účastnil se i významných světových festivalů, jako jsou Kissinger Sommer v Německu, Ravinia Festival, Cayman Arts Festival, a koncertních řad v Americe i jinde. Kromě sólové dráhy se uplatňuje jako komorní hráč a spolupracuje s Danielem Hopem, Lynnem Harrellem, Julianem Rachlinem, Danish String Quartet a dalšími. V minulém roce vyšlo CD „Into Madness“, které nahrál s německým houslistou Tassilem Probstem a které vyhrálo ocenění ICMA za nejlepší komorní album roku. Lando je absolventem Lang Lang International Music Foundation a nyní studuje pod Hung-Kuan Chenem a Temou Blackstone na Julliard School.

Videa

 

Hlavní partner koncertu

Partner koncertu

Ve spolupráci

Ve spolupráci

Vinařství koncertu

Další koncerty