Festival 2021

6. ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu
2. – 16. října 2021

Festivalový prolog 23. září 2021 v Lichtenštejnském zahradním paláci ve Vídni
Zahájení prodeje vstupenek v pondělí 15. března 2021

Antonio Vivaldi

Největší evropská přehlídka hudby Antonia Vivaldiho v novém tisíciletí!
Benátský karneval
v Lednicko-valtickém areálu!
Dramaturgie: Eduardo García Salas a Jiří Partyka

 

Antonio Vivaldi – hudební génius z města gondol a karnevalů. „Zrzavý kněz“, jak se mu přezdívalo, po sobě zanechal bohatý hudební odkaz nejen v podobě instrumentálních koncertů, ale také skladeb komorních, duchovních a téměř čtyřiceti oper. Nicméně přátelé, ruku na srdce, kolik z nás zná z jeho tvorby o něco málo více než Čtvero ročních dob? Řada členů festivalového týmu na tom nebyla jinak, a tudíž zcela přirozeně po prvním zhlédnutí programu ročníku 2021 upřímně zvolala: „Nebude toho Vivaldiho už přeci jenom trochu moc?!“ A tak jsme si dali domácí úkol – proniknout detailněji do Maestrovy hudby…

Náš čas se nám vyplatil. Čím více jsme se nechávali pohlcovat tvorbou „benátského mistra z Ospedale della Pietà“, tím více nás fascinoval tento svět plný hravosti i vášně, jemného flirtu i příkladné zbožnosti, překvapení, kontrastů, inovací a nápadů. A tak jsme nakonec s otevřeností a nadšením přistoupili na tento odvážný nápad – věnovat celý festival, až na malé výjimky, čistě Vivaldiho tvorbě. Troufalost? Nikoliv! Zábava, poznání a konstantní ohromení!

Je opravdu na co se těšit. V osmi koncertech uslyšíte několik světových premiér nově nalezených Vivaldiho děl, dvanáct českých premiér i poslední velké „vivaldiovské“ objevy, které zahrají špičkové soubory z Itálie, Španělska, Francie a České republiky. A aby toho nebylo málo, zakomponovali jsme do každého koncertu detektivní pátrání po Vivaldiho české stopě. Je totiž až neuvěřitelné, jak naše česká a moravská kotlina ovlivnila tvorbu tohoto umělce a kolik Vivaldiho zcela zásadních děl vzniklo díky osvícenosti a mecenášství české a moravské šlechty, včetně Josepha Johanna Adama, Prince z Lichtenštejna, na jehož dvoře působil Antonio Vivaldi kolem roku 1731 jako „Maestro di cappella“. Zkrátka těšte se na největší evropskou přehlídku Vivaldiho tvorby v novém tisíciletí v podání špičkových interpretů v překrásných prostorách Lednicko-valtického areálu, které pro Vás soustavně objevujeme. I v tomto směru se můžete v roce 2021 těšit na více než lákavé premiéry.

A protože, jak jsme již naznačili, celý 6. festivalový ročník bude takovým malým detektivním pátráním, zanecháváme první indicii: k odtajnění programu LVHF 2021 dojde přesně v 10 hodin v den narození Antonia Vivaldiho! Těšíme se na Vás a již dnes nabízíme dárkové poukazy na nákup vstupenek na tuto skvělou přehlídku Vivaldiho hudby!

 

LVHF_PF2021