O programu 2021

Program & Vstupenky
 

Lednicko-valtický hudební festival 2021 – největší evropská přehlídka tvorby Antonia Vivaldiho v novém tisíciletí

 

Antonio-vivaldi
 
Svět plný hravosti i vášně, jemného flirtu i příkladné zbožnosti, štíhlých siluet cudných dívek z Ospedale della Pietà či přírodních scenérií připomínajících prosluněné obrazy Francesca Guardiho. To vše v sobě snoubí hudba „Il Prete Rosso“ – zrzavého kněze Antonia Vivaldiho, italského hudebního génia 1. poloviny 18. století, jehož hudba naplní 6. ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu. Vivaldiho tvorbu přijedou prezentovat špičkové soubory z Itálie, Francie, Španělska a České republiky, mezi jinými Ensemble Matheus s Jeanem-Christophem Spinosim, jenž proslul svými experimentálními produkcemi na Queen Mary II nebo v newyorském Central Parku, Europa Galante s Fabiem Biondim, Collegium 1704 s Václavem Luksem, soubor Accademia Bizantina s francouzskou pěveckou hvězdou Delphine Galou nebo Collegium Marianum s Patricií Janečkovou. V českém debutu vystoupí jeden z nejsledovanějších umělců současnosti, polský kontratenorista a breakdancer Jakub Józef Orliński. #LVHF2021 nabídne největší a nejkomplexnější evropskou přehlídku Vivaldiho tvorby v novém tisíciletí a opět propojí klasickou hudbu s architektonickými skvosty Lednicko-valtického areálu, jenž letos slaví 25 let od zápisu na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Tento již tradiční podzimní svátek hudby se uskuteční od 2. do 16. října 2021, s festivalovým prologem dne 23. září 2021 v Lichtenštejnském zahradním paláci ve Vídni, který návštěvníkům koncertu zpřístupní i své mimořádně cenné umělecké sbírky. Autory dramaturgie 2021 jsou španělský houslista a muzikolog Eduardo García Salas a umělecký ředitel LVHF Jiří Partyka.

 

Řekli o programu

 

„Představíme Vivaldiho bohatý hudební odkaz nejen v podobě instrumentálních koncertů, ale také hudby komorní, duchovní a v žánru opery. Festival uvede několik novodobých premiér, včetně pavijské verze Vivaldiho opery Farnace, dvanáct premiér českých a řadu vivaldiovských objevů z posledních let, např. sonáty z Pisendelovy drážďanské sbírky.” (Jiří Partyka)

„Dramaturgie 6. ročníku promyšleně reflektuje žánrovou bohatost Vivaldiho hudebního odkazu s akcentem na jeho vazby na české země, zejména na Václava z Morzinu, Jana Josefa z Wrtby nebo Tomasse Vinciguerru, VI. hraběte z Collalta e San Salvatore, z jehož „collaltovské” sbírky zazní čtyři koncerty v české premiéře v podání Fabia Biondiho a souboru Europa Galante.” (Eduardo García Salas)

„Jde o extrémně virtuózní skladby, které již předznamenávají styl musique galante druhé třetiny 18. století. Nesou v sobě velkou dávku melancholie, jako by předvídaly nejen smrt samotného skladatele, ale rovněž zánik celé jedné hudební epochy. Vivaldi v nich uchoval obraz plnosti a komplexnosti svého hudebního jazyka. Na hony vzdáleny didaktickému charakteru mnoha jeho houslových koncertů, které psal pro své žákyně v Ospedale della Pietà v Benátkách, pojímají veškerou Vivaldiho znalost houslí. Dokonce bych řekl, že vyjadřují Vivaldiho osobní, velmi hluboký vztah k tomuto nástroji. Dokonalé, vyčerpávající, příkladné.” (Fabio Biondi o koncertech z collaltovké sbírky)

Lednicko-valtický hudební festival 2021 se koná pod záštitou ministra kultury České republiky, PhDr. Lubomíra Zaorálka, a hejtmana Jihomoravského kraje, Mgr. Jana Grolicha.