LVHF_Minaret

Objevujte s námi krásy Lednicko-valtického areálu! Minaret Lednice, perla maurského slohu u nás

Poblíž lednického zámku najdete nejstarší romantickou stavbu Lednicko-valtického areálu a zároveň jednu z největších staveb tohoto druhu v neislámských zemích.Minaret se svou výškou přes 60 metrů byl vystavěn na přelomu 18. a 19. století a z jeho vrcholu můžete obdivovat nejen celý Lednicko-valtický areál.

Veřejnosti jsou přístupné tři vyhlídkové ochozy a z jeho vrcholku se naskýtá výhled na malebnou okolní krajinu Pálavy, Bílé Karpaty a jako na dlani pak zámecký rybník s opodál stojícím zámkem. V prvním patře objevíte restaurované salónky. V jednopatrové hranolové základně s arkádami je celkem osm místností s orientální výzdobou, které sloužily jako muzeum lichtenštejnských exotických sbírek.  Salónky však byly dlouhou domu lidem nepřístupné, otevřely se teprve nedávno, v roce 2017. Vnitřní výzdoba je impozantní, stěny zdobí citáty z koránu, na stropech, stěnách i podlaze jsou orientální ornamenty. Tyto práce dle soudu odborníků prováděli umělci z arabských zemí. Původní mozaiky byly vážně poškozeny statickými poruchami, které minaret utrpěl po regulaci řeky Dyje. Tehdy začalo pod minaretem, stojícím na dubových kůlech, vysychat podloží a celá orientální věž se začala naklánět. Nyní jsou salonky zrenovované a k vidění je i část původního vybavení z počátku 19. století.

K rozhledně dojdete po 1,5 km cesty zámeckým parkem po rovince nebo můžete využít dopravu loďkou po zámecké Dyji od přístaviště u zámku.

Více tipů na zajímavá místa a výlety po Česku najdete na webu Kudyznudy.cz

Sdílet tento příspěvek

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email