01 LVHF Janoska Ensemble c Andreas Bitesnich titulka 4x3 75dpi

Eröffnungsfestkonzert | Janoska Ensemble

Wien · Bratislava · Budapest – Metropolen im Puls der Volkmusik

03 / 10 / 19:00

Wer Janoska Ensemble (Slowakei)
Wo Reithalle von Schloss Lednice (Eisgrub)
Programm

Johann Strauss j. Fledermaus-Ouvertüre à la Janoska · Fritz Kreisler Liebesleid · František Janoska Musette pour Fritz ·· Rumba for Amadeus · Cole over Beethoven · Astor Piazzolla Adiós Nonino · Johannes Brahms Ungarischer Tanz Nr. 1 · J. S. Bach Air aus der Orchestersuite Nr. 3 D-Dur BWV 1068 · Roman Janoska Hello, Prince! · Pablo de Sarasate Tarantella vs. Niška banja

EUR 50/40

K programu: Soubor, jenž hned za svou první nahrávku u Deutsche Grammophon získal Zlatou desku, přiváží na Lednicko-valtický hudební festival unikátní „Janoska styl“ zrozený z nezkrotné, hluboce procítěné interpretace. Program, jenž se svou dramaturgií opírá o druhé úspěšné album „Revolution“, nabízí hudebně originální, zpracováním překvapivé úpravy skladeb Johanna Strausse, Franze Liszta, Johanna Sebastiana Bacha a dalších světových autorů, doplněné vlastní autorskou tvorbou. Virtuózní, spontánní zahájení festivalu v podání jednoho z nejžádanějších komorních souborů současnosti, jenž posouvá klasickou hudbu do nové dimenze.

 

 

Janoska Ensemble (Slovensko)
Ondrej & Roman Janoska (housle)
František Janoska (klavír)
Julius Darvas (kontrabas)

 

Vynikající hudebníci a bratři Ondrej, Roman a František Janoskovi vytvořili společně se svým švagrem Juliem Darvasem (kontrabas) jedinečný soubor, který svým vlastním způsobem kombinuje klasické školení s dalšími různorodými hudebními styly. Tento osobitý způsob interpretace, nazývaný dle kvarteta „Janoska Style“, staví na dokonalé virtuozitě každého jednotlivého člena souboru, potvrzené četnými oceněními za sólové počiny, na rodinné hudební tradici a lásce k improvizaci. Vzniká tak originální, vášnivá a vzrušující hudba, která žije a dýchá.

Soubor, jenž exkluzivně nahrává pro nejprestižnější vydavatelství světa Deutsche Grammophon a který vystoupil na čtyřech kontinentech, stanul na jednom pódiu s osobnostmi jako Anna Netrebko, Al Jarreau, Bobby McFerrin, Juan Diego Flórez, Brian McKnight, Julian Rachlin, Randy Newman, Bireli Lagrene či Lalo Schifrin. I přes kalendář nabitý koncerty stále vymýšlí nové programy a projekty. To dokládají i jejich dvě nahrávky – CD „Janoska Style“ vydané roku 2016, které získalo Zlatou desku, a druhé album „Revolution“ z minulého roku, jenž obsahuje čtyři hity kapely Beatles zaranžované v „Janoska stylu“, úpravy děl klasických skladatelů a vlastní tvorbu mísící různé hudební styly, jež posouvá klasickou hudbu do nové úrovně.

„Janoska Ensemble je mimořádný soubor s vynikajícími úpravami skladeb. Pro mne jsou skutečným objevem a jsem si jistý, že o nich ještě mnoho uslyšíme!“
Christoph Eschenbach

 

Hlavní partner koncertu

14 IA0lQ

 

Partneři koncertu

          Slovenský institut v Praze

 

Vinařství koncertu

Screenshot 2019 08 23 13.04.23 kopie

 

Fotogalerie z koncertu © Teru Menclová

Weitere Konzerte