Nika Gorič & David Bizic & Janáčkova Filharmonie Ostrava

Závěrečný galakoncert LVHF 2022

8. 10. / So / 19:00

Kdo Janáčkova Filharmonie Ostrava
Marko Ivanović, dirigent (Česká Republika)
Sólo Nika Gorič, soprán (Slovinsko)
David Bizic, baryton (Srbsko)
Kde Zámecká jízdárna Valtice
Program

Gioacchino Rossini Finale z předehry k opeře Vilém Tell, Sois immobile (Vilém Tell) · Gaetano Donizetti Quel guardo il cavaliere… So anch’io la virtù magica (Don Pasquale), Come Paride vezzoso (Nápoj lásky), Prendi, per me sei libero… Il mio rigor dimentica (Nápoj lásky) · Gabriel Fauré Ouvertura z orchestrální suity Masques et bergamasques, op. 112 · Gaetano Donizetti Pronta io son (Don Pasquale) · přestávka · Georges Bizet Ouvertura z opery Carmen, Votre toast, je peux vous le rendre (Carmen), Je dis que rien ne m’épouvante (Carmen), L’orage s’est calmé (Lovci perel) · Dora Pejačević Předehra d moll pro orchestr, op. 49 · Josip Ipavec Ruski ples (Princesa Vrtoglavka), Pesem glasbene skrinjice (Princesa Vrtoglavka) · Josip Slavenski Pjesme moje majke (arr. pro orchestr) · George Bizet Je frémis, je chancelle (Lovci perel)

Koncert se koná pod záštitou velvyslance Srbské republiky v České republice, J. E. Berislava Vekiće

Generální partner festivalu a hlavní partner koncertu

990/690/390 Kč

Buy Tickets
LVHF Zámek Valtice (c) zamek-valtice.cz

7. ročník LVHF 2022 vyvrcholí závěrečným galakoncertem. Jízdárna zámku Valtice uvítá Janáčkovu filharmonii Ostrava pod taktovkou Marka Ivanoviće, slovinskou sopranistku Niku Gorič a srbského barytonistu Davida Bizice. Kromě operních klasiků, jako je Gioacchino Rossini či Georges Bizet, zazní skladby slovinského skladatele Josipa Ipavece a Chorvata Josipa Slavenského.

 

Nika Gorič
soprán

Slovinská sopranistka s „jedinečnou všestranností a divadelními schopnosti“ – tak lze nazvat Niku Gorič. Její pěvecká cesta započala na Baletní a hudební škole v Mariboru, pokračovala na Umělecké univerzitě ve Štýrském Hradci a byla zakončena na Královské akademii hudby v Londýně. Zde rovněž obdržela The Queen’s Commendation for Excellence za vynikající studijní výsledky. Její operní repertoár sahá od děl barokních (Korunovace Popey od C. Monteverdiho) až po romantické operety (Netopýr od J. Strausse), koncertně provedla dokonce Sedm raných písní A. Berga. Gorič vystupovala po celém světě, na mnoha významných festivalech a s mnoha světovými orchestry (Australský komorní orchestr, Symfonický orchestr města Birmingham, Krakovský festivalový orchestr). V této sezóně se objeví v operách Kouzelná flétna, Nápoj lásky či Rigoletto Zobrazit více

David Bizic
baryton 

Srbský barytonista David Bizic se narodil v Bělehradě a studoval na International Vocal Arts Institute v New Yorku a New Israeli Opera Young Artist Studio v Tel Avivu. Zaměřuje se především na operní zpěv a vystupuje v operních domech po celém světě – v Metropolitní opeře, Israelské opeře, Opeře v Santa Fé, dále v Paříži, Barceloně, Bělehradu či Stockholmu. Zvláště ceněn je pro role v Mozartových operách, z nichž k jeho pravidelnému repertoáru patří postavy Dona Giovanniho, Leporella, Figara či Guglielma. Jeho mistrovství v operním zpěvu se osvědčilo i roku 2007, kdy obdržel druhé místo na Soutěži světové opery Operalia. Kromě oper se představil rovněž ve Faurého Requiem, Schubertově Mši, Beethovenově Symfonii č. 9 či Brahmsově Německém requiem.

Marko Ivanović
dirigent

Marko Ivanović je českým dirigentem a skladatelem se srbskými kořeny. Patří k předním osobnostem naší současné hudební i divadelní scény. Ivanović je rovněž propagátorem a specialistou na soudobou hudbu a tvorbu 20. století – kromě řady světových premiér děl Michala Nejtka, Slavomíra Hořínky, Jiřího Kadeřábka či Miroslava Srnky se zasloužil o první česká uvedení mnohých klíčových děl světové soudobé literatury, jako jsou Pašije Arvo Pärta nebo Music for 18 Musicians Steva Reicha. Od roku 2015 je šéfdirigentem Janáčkovy opery Národního divadla Brno, nicméně stále hostuje v mnoha zemích světa – v Japonsku, Polsku, Německu a dalších. Mezi největší zahraniční úspěchy patří uvedení brněnské verze Janáčkovy Jenůfy v opeře v Malmö ve Švédsku. Kromě toho je vyhledávaným popularizátorem hudby, o čemž svědčí řady Čtyři kroky do nového světa či Krok za oponu. Zobrazit více

Janáčkova filharmonie Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava vznikla roku 1954 pod vedením Otakara Paříka a velmi brzy se podívala za hranice (USA, Čína, Švýcarsko) a začala spolupracovat se světovými dirigenty i sólisty (J. Bělohlávek, Ch. Mackerras, J. Carreras, D. Ishizaku). V posledních letech ji nejvíce ovlivnili šéfdirigenti Christian Arming, Theodore Kuchar a Vasilij Sinajskij. JFO si drží mezi velkými českými orchestry prvenství, jelikož se zaměřuje na provádění soudobých děl, často v české premiéře, na čemž má velkou zásluhu dirigent a skladatel Petr Kotík.

Videa

 

Generální partner festivalu

Partner koncertu

S podporou

Ve spolupráci

Vinařství koncertu

Další koncerty

26. 08. / / 19:00

27. 08. / So / 19:00

Jugoprolog LVHF 2022

Kdo Bojan Ristić Brass Band (Srbsko)
Divanhana (Bosna a Hercegovina)
HarMálek Orchestr (Česká Republika)
Kde Hlohovec, Charvátská Nová Ves

24. 09. / So / 19:00

Dalibor Karvay & Vid Veljak & Filharmonie Bohuslava Martinů

Kdo Filharmonie Bohuslava Martinů
Robert Kružík, dirigent
Sólo Dalibor Karvay, housle (Slovenská republika)
Vid Veljak, violoncello (Chorvatsko)
Kde Zámecká jízdárna Valtice

1. 10. / So / 19:00

Luka Ljubas & Aljoša Jurinić & Latica Anić

Kdo Luka Ljubas, housle (Chorvatsko)
Aljoša Jurinić, klavír (Chorvatsko)
Latica Anić, violoncello (Chorvatsko)
Kde Zámecká jízdárna Lednice
Další koncerty