Nika Gorič & Boris Prýgl & Janáčkova Filharmonie Ostrava

Závěrečný galakoncert LVHF 2022

8. 10. / So / 19:00

Kdo Janáčkova Filharmonie Ostrava
Marko Ivanović, dirigent (Česká Republika)
Sólo Nika Gorič, soprán (Slovinsko)
Boris Prýgl, basbaryton (Česká Republika)
Kde Zámecká jízdárna Valtice
Program

Gioacchino Rossini Finale z předehry k opeře Vilém Tell · Gaetano Donizetti Udite, udite, o rustici (Nápoj lásky), Quel guardo il cavaliere… So anch’io la virtù magica (Don Pasquale), Come Paride vezzoso (Nápoj lásky), Prendi, per me sei libero… Il mio rigor dimentica (Nápoj lásky) · Gabriel Fauré Ouvertura z orchestrální suity Masques et bergamasques, op. 112 · Gaetano Donizetti Duet Adiny a dr. Dulcamary (Nápoj lásky) · přestávka · Georges Bizet Ouvertura z opery Carmen, Votre toast, je peux vous le rendre (Carmen), Je dis que rien ne m’épouvante (Carmen) · Gioacchino Rosssini Sois immobile (Vilém Tell) · Dora Pejačević Předehra d moll pro orchestr, op. 49 · Josip Ipavec Ruski ples (Princesa Vrtoglavka), Pesem glasbene skrinjice (Princesa Vrtoglavka) · Petr Iljič Čajkovskij Kto mozhet sravnitsa (Jolanta) · Gaetano Donizzeti Duet Noriny a dr. Malatesta (Don Pasquale)

Koncert se koná pod záštitou velvyslance Srbské republiky v České republice, J. E. Berislava Vekiće

Generální partner festivalu a hlavní partner koncertu

990/690/390 Kč

Buy Tickets
LVHF Zámek Valtice (c) zamek-valtice.cz

7. ročník LVHF 2022 vyvrcholí závěrečným galakoncertem. Jízdárna zámku Valtice uvítá Janáčkovu filharmonii Ostrava pod taktovkou Marka Ivanoviće, slovinskou sopranistku Niku Gorič a českého barytonistu Borise Prýgla. Kromě operních klasiků, jako je Gioacchino Rossini či Georges Bizet, zazní skladby slovinského skladatele Josipa Ipavece.

 

Nika Gorič
soprán

Slovinská sopranistka s „jedinečnou všestranností a divadelními schopnosti“ – tak lze nazvat Niku Gorič. Její pěvecká cesta započala na Baletní a hudební škole v Mariboru, pokračovala na Umělecké univerzitě ve Štýrském Hradci a byla zakončena na Královské akademii hudby v Londýně. Zde rovněž obdržela The Queen’s Commendation for Excellence za vynikající studijní výsledky. Její operní repertoár sahá od děl barokních (Korunovace Popey od C. Monteverdiho) až po romantické operety (Netopýr od J. Strausse), koncertně provedla dokonce Sedm raných písní A. Berga. Gorič vystupovala po celém světě, na mnoha významných festivalech a s mnoha světovými orchestry (Australský komorní orchestr, Symfonický orchestr města Birmingham, Krakovský festivalový orchestr). V této sezóně se objeví v operách Kouzelná flétna, Nápoj lásky či Rigoletto Zobrazit více

Boris Prýgl
baryton 

Boris Prýgl studoval u Zlatice Livorové a absolvoval Vysokou školu múzických umění v Bratislavě vetřídě Petera Mikuláše. V roce 2022 završil na VŠMU doktorandské studium se specializací na ruskou písňovou tvorbu. První jevištní zkušenosti získal ve Slovenském národním divadle v Bratislavě, a to jako Leporello (Don Giovanni), Don Basilio (Lazebník sevillský), Don Fernando (Fidelio), Pietro (Simon Boccanegra), Brander (Faustovo prokletí) a v titulní roli v Paisiellově opeře Král Teodor v Benátkách. V květnu 2017 vystoupil na Pražském jaru a ujal se role vychovatele v české premiéře Rossiniho opery Hrabě Ory v Národním divadle Brno. V letech 2017–2019 byl členem operního studia Bavorské státní opery v Mnichově a následně se zde stal sólistou a představil se jako Morales (Carmen), Ping (Turandot), Kníže Ottokar (Čarostřelec), Lovec (Rusalka) či Marco (Gianni Schicchi).

Marko Ivanović
dirigent

Marko Ivanović je českým dirigentem a skladatelem se srbskými kořeny. Patří k předním osobnostem naší současné hudební i divadelní scény. Ivanović je rovněž propagátorem a specialistou na soudobou hudbu a tvorbu 20. století – kromě řady světových premiér děl Michala Nejtka, Slavomíra Hořínky, Jiřího Kadeřábka či Miroslava Srnky se zasloužil o první česká uvedení mnohých klíčových děl světové soudobé literatury, jako jsou Pašije Arvo Pärta nebo Music for 18 Musicians Steva Reicha. Od roku 2015 je šéfdirigentem Janáčkovy opery Národního divadla Brno, nicméně stále hostuje v mnoha zemích světa – v Japonsku, Polsku, Německu a dalších. Mezi největší zahraniční úspěchy patří uvedení brněnské verze Janáčkovy Jenůfy v opeře v Malmö ve Švédsku. Kromě toho je vyhledávaným popularizátorem hudby, o čemž svědčí řady Čtyři kroky do nového světa či Krok za oponu. Zobrazit více

Janáčkova filharmonie Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava vznikla roku 1954 pod vedením Otakara Paříka a velmi brzy se podívala za hranice (USA, Čína, Švýcarsko) a začala spolupracovat se světovými dirigenty i sólisty (J. Bělohlávek, Ch. Mackerras, J. Carreras, D. Ishizaku). V posledních letech ji nejvíce ovlivnili šéfdirigenti Christian Arming, Theodore Kuchar a Vasilij Sinajskij. JFO si drží mezi velkými českými orchestry prvenství, jelikož se zaměřuje na provádění soudobých děl, často v české premiéře, na čemž má velkou zásluhu dirigent a skladatel Petr Kotík.

Videa

 

Generální partner festivalu

Partner koncertu

S podporou

Ve spolupráci

Vinařství koncertu

Další koncerty

26. 08. / / 19:00

27. 08. / So / 19:00

Jugoprolog LVHF 2022

Kdo Bojan Ristić Brass Band (Srbsko)
Divanhana (Bosna a Hercegovina)
HarMálek Orchestr (Česká Republika)
Kde Soukromý: Hlohovec, Soukromý: Charvátská Nová Ves

24. 09. / So / 19:00

Dalibor Karvay & Vid Veljak & Filharmonie Bohuslava Martinů

Kdo Filharmonie Bohuslava Martinů
Robert Kružík, dirigent
Sólo Dalibor Karvay, housle (Slovenská republika)
Vid Veljak, violoncello (Chorvatsko)
Kde Zámecká jízdárna Valtice

1. 10. / So / 19:00

Luka Ljubas & Aljoša Jurinić & Latica Anić

Kdo Luka Ljubas, housle (Chorvatsko)
Aljoša Jurinić, klavír (Chorvatsko)
Latica Anić, violoncello (Chorvatsko)
Kde Zámecká jízdárna Lednice
Další koncerty