Cappella Mariana & Goeyvaerts String Trio

Flos campi – flos musicae

28. 09. / St / 19:00

Kdo Cappella Mariana (Česká Republika)
Host Goeyvaerts String Trio (Belgie)
Kde Kostel sv. Jakuba Staršího Lednice
Program

Alle caeleste nec non (sekvence) · Magister Perotinus Alleluia Pascha nostrum immolatus · Guillaume de Machaut Ma fin est mon commencement · Johannes Ockeghem Mort tu as navrè de ton dart · Josquin Desprez Proch dolor · Jacob Handl Gallus Viri sancti, Jesu dulcis memoria, Ego flos campi, Gaudeamus, Media vita · Arvo Pärt Da pacem Domine (arr. Pieter Stas) · Martin Smolka Maria
Koncert bez přestávky

Koncert se koná pod záštitou doc. Dr. Ing. Aleny Salašové, děkanky Mendelovy zahradnické fakulty v Lednici.

590/490 Kč

LVHF Zámek Lednice (c) Jan Miklín
Na sv. Václava dojde ke spojení staré a nové hudby. V lednickém kostele sv. Jakuba představí český vokální soubor Cappella Marianna a belgické Goeyvaerts String Trio díla Josquina Desprez či slovinského renesančního skladatele Jacoba Handla Galla stejně jako skladby současných autorů Arvo Pärta a Martina Smolky. Koncert je věnován dvoustému výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela, podle něhož je pojmenovaná univerzita v Brně a její Zahradnická fakulta v Lednici.

Cappella Mariana

Komorní vokální soubor specializující se na interpretaci středověkého vícehlasu, renesanční polyfonie a vokálních děl raného baroka. Cappella Mariana vznikla roku 2008 a jako jeden z mála domácích vokálních souborů se zaměřuje na uvádění pozapomenutých děl vrcholné vokální polyfonie z oblasti italské, vlámské či anglické renesance. Umělecky zastřešuje koncertní cyklus s názvem Postní pátky, navazující na tradici křižovnických hudebních představení. Členy souboru jsou mezinárodně renomovaní pěvci, kteří pravidelně spolupracují se souborem Collegium Marianum a vystupují na prestižních evropských festivalech (Festival de Sablé, Festival Baroque de Pontoise, Tage Alter Musik Regensburg, Bachfest Leipzig, Mozartfest, Pražské jaro, Mitte Europa či Bolzano Festival Bozen). Dále se věnují interpretaci barokní a předromantické hudby a účinkují na českých a zahraničních pódiích se soubory jako Bach Collegium Japan, Collegium Vocale Gent, Tiburtina Ensemble, Collegium 1704 a Doulce Memoire. V prosinci 2012 ansámbl vydal svou profilovou nahrávku pod názvem Sacrum et Profanum. Ansámbl od svého založení působí pod uměleckým vedením Vojtěcha Semeráda. Vystoupení ansámblu se setkala s nadšeným přijetím publika, kritika cení především expresivitu projevu a citlivý přístup k práci s textem.

Goeyvaerts String Trio

Belgické smyčcové trio Goeyvaerts String Trio ve složení Fedra Coppens (housle), Kris Matthynssens (viola) a Pieter Stas (violoncello) se zaměřuje na hudbu 20. a 21. století. I z toho důvodu se pojmenovali na počest belgického skladatele Karla Goeyvaertse, který se výrazně přičinil o rozvoj moderní evropské hudby.

Trio proslavilo především jejich druhé album String Trios s díly Arnolda Schönberga, Antona Weberna a Alfreda Schnittkeho, které bylo velmi kladně hodnoceno jednak v mnoha hudebních periodicích, včetně britského Gramophonu, ale rovněž ve světovém tisku – redaktor Bangkok Post napsal, že „tato nová nahrávka objevila v partituře nálady a barvy, které jsem ještě nikdy neslyšel.“ Dalšími výraznými nahrávkami byla Smyčcová tria z východu se skladbami Sofie Gubaiduliny, Alexandra Knaifela, Olega Paiberdina a Giyai Kancheli z roku 2012 či Stabat Mater Arvö Parta, které se zařadilo mezi skladatelových deset nejlepších nahrávek.

Kromě již napsaných skladeb spolupracuje trio se současnými autory, kteří mu vytváří díla na objednávku. Takto bylo dedikováno druhé smyčcové trio Charlese Wuorinena, jež mělo premiéru v Guggenheimovu muzeu v New Yorku (2018), či skladby Lindy Catlin Smithové a Pascale Critonové, které byly poprvé představeny na irském hudebním festivalu Stations of the Sun 2019 Zobrazit více

Video

Hlavní partner koncertu

Partner koncertu

Ve spolupráci

Další koncerty

30. 09. / / 18:00

Aljoša Jurinić & Latica Anić

Kdo Aljoša Jurinić, klavír (Chorvatsko)
Host Latica Anić, violoncello (Chorvatsko)
Kde Zámeček Pohansko

7. 10. / / 19:00

Jiří Vodička & Barocco sempre giovane

Kdo Barocco sempre giovane (Česká Republika)
Sólo Jiří Vodička, housle (Česká Republika)
Kde Zámecké divadlo Valtice

8. 10. / So / 19:00

Nika Gorič & Boris Prýgl & Janáčkova Filharmonie Ostrava

Kdo Janáčkova Filharmonie Ostrava
Marko Ivanović, dirigent (Česká Republika)
Sólo Nika Gorič, soprán (Slovinsko)
Boris Prýgl, basbaryton (Česká Republika)
Kde Zámecká jízdárna Valtice
Další koncerty