POCTA JANU II. LICHTENŠTEJNOVI

KOSTEL SVATÉHO BARTOLOMĚJE, KATZELSDORF- BERNHARDSTHAL, (RAKOUSKO)

5. 10. / So / 18:00

Kdo COLLEGIUM MARIANUM
Jana Semerádová - umělecký vedoucí
Kde KOSTEL SVATÉHO BARTOLOMĚJE, KATZELSDORF-BERNHARDSTHAL, (RAKOUSKO)
Host Doprovodný program: Přednáška
Kde: Vinařství Obelisk, 15.30 hod.
www.vinarstviobelisk.cz
Téma: Jan II. Lichtenštejn (Dobrotivý)
Přednášející: Mgr. Daniel Lyčka
Sólo Patricia Janečková - soprán

Program koncertu:

Jásavé árie a koncerty českých a italských mistrů, které zarámuje Haydnovo Salve regina z valtické sbírky a významní lichtenštejnští kapelníci – Johann Georg Orschler a Melchior Pichler, od něhož zazní i jedna novodobá premiéra.

 

Antonín Jan Nepomuk Brosmann (1731–1798)
Ave Regina v C dur

Bohuslav Matěj Černohorský (1684–1742)
Regina coeli pro soprán, violoncello a continuo

Johann Georg Orschler (1698–1770)
Triosonata f moll

Antonio Vivaldi (1678–1741)
Gloria z cyklu Laudate pueri, RV 601

František Benda (1709–1786)
Flétnový koncert e moll, LeeB 2.4

Antonín Jan Nepomuk Brosmann
Laudate pueri z cyklu Vespere solenne

Johann Melchior Pichler (1695–c1780)
Trio A-dur

Joseph Haydn (1732–1809)
Salve Regina pro soprán, sbor, smyčce a continuo v E dur, Hob XXIIIb:1

 

 

COLLEGIUM MARIANUM

Pražský soubor Collegium Marianum se od svého založení v roce 1997 věnuje provádění koncertní i scénické hudby 17. a 18. století se zaměřením na české a ve střední Evropě působící autory. Uměleckou vedoucí souboru je flétnistka Jana Semerádová, jejíž badatelská činnost a zájem o další formy barokního umění umožnily značně rozšířit umělecký profil souboru. Těleso úzce spolupracuje s významnými evropskými umělci jako jsou Andrew Parrott, Hana Blažíková, Damien Guillon, Sergio Azzolini, François Fernandez, Benjamin Lazar, Jean-Denis Monory či Gudrun Skamletz. Společně s loutkovým divadelním souborem Buchty a loutky uvádí Collegium Marianum také originální umělecké projekty, mezi které se řadí například loutková opera Calisto.
Soubor pravidelně natáčí pro české i zahraniční rozhlasové stanice a vystupuje na festivalech jako Tage Alter Musik Regensburg, Bachfest Leipzig, Palau Música Barcelona, Pražské jaro. V roce 2008 těleso zahájilo úspěšnou spolupráci s hudebním vydavatelstvím Supraphon, které v rámci řady „Hudba Prahy 18. století“ vydalo již sedm jeho nahrávek. Ansámbl se také podílel na vzniku profilového CD sopranistky Simony Houda-Šaturové Gloria a na vydání DVD Maddalena ai piedi di Cristo. V letošním roce pořádá Collegium Marianum již devatenáctý cyklus koncertní řady nazvané Barokní podvečery, kterépředstavují ojedinělý projekt v českém i mezinárodním kontextu a je rezidenčním souborem festivalu Letní slavnosti staré hudby. V lednu 2010 se Collegium Marianum stalo nositelem ocenění za zásluhy o kvalitu a šíření české hudby udělovaného českou sekcí Mezinárodní hudební rady UNESCO.

 

PATRICIA JANEČKOVÁ – soprán

Původem slovenská sopranistka žijící v Ostravě, kde studovala operní zpěv na Janáčkově konzervatoři pod vedením sopranistky Evy Dřízgové-Jirušové. V současné době navštěvuje katedru sólového zpěvu Ostravské univerzity. V roce 2014 se stala jako šestnáctiletá absolutní vítězkou celosvětové pěvecké soutěže Concorso Internazionale „Musica Sacra“ v Římě,získala tak stipendium na letních pěveckých kurzech v italském Arezzu, kde studovala pod vedením barytonisty La Scaly Renato Brusona. V roce 2016 získala tři ocenění na Mezinárodní pěvecké soutěži A. Dvořáka v Karlových Varech. Patricia má za sebou řadu vystoupení na galakoncertech a festivalech doma i v zahraničí (Starry Night – Vídeň, Junge Talente der Klassik – Klosterneuburg (Rakousko), Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského – Jaroměřice nad Rokytnou, Festival Terras Sem Sombra – Grândola (Portugalsko), operní festival Smetanova Litomyšl, festival Les musicales de Louvergny (Francie), Kežmarok (Slovensko), Talentinum 2016, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2016). V roce 2015 dostala příležitost debutovat na dvou operních scénách na Slovensku (Státní divadlo Košice – Figarova svatba/Barbarina, Slovenské národní divadlo – Kouzelná flétna/Pamina).
V Čechách a na Slovensku spolupracovala např. s Janáčkovou filharmonií Ostrava, s Českým národním symfonickým orchestrem, s Orchestrem Via Musica! Bratislava, s Komorní filharmonií Pardubice, s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, s Moravskou filharmonií Olomouc, s orchestrem Camerata Janáček, se Státní filharmonií Košice a s Karlovarským symfonickým orchestrem. Od roku 2017 vystupuje se souborem Collegium Marianum (barokní opera Acis a Galatea G. F. Händela) a pražským symfonickým orchestrem FOK.

 

JANA SEMERÁDOVÁ – umělecká vedoucí, barokní příčná flétna

Flétnistka Jana Semerádová je absolventkou Pražské konzervatoře, Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (Teorie a provozovací praxe staré hudby) a Královské konzervatoře v Den Haagu (ve třídě Wilberta Hazelzeta). Je laureátkou mezinárodních soutěží v Magdeburku a Mnichově. Jana Semerádová je uměleckou vedoucí souboru Collegium Marianum a dramaturgem koncertního cyklu Barokní podvečery a mezinárodního festivalu Letní slavnosti staré hudby. Věnuje se intenzivní badatelské činnosti v českých a zahraničních archivech a studiu barokní gestiky, deklamace a tance. Své nevšední dramaturgie nezřídka staví na propojení hudebního a dramatického umění a zasazuje je do autentického prostředí pražských barokních sálů. Pod jejím vedením Collegium Marianum každoročně uvádí několik novodobých premiér. Na svém kontě má řadu CD; nahrávky se souborem Collegium Marianum jsou výrazně zastoupené v úspěšné řadě „Hudba Prahy 18. století“ u vydavatelství Supraphon, pro něž nahrála i své profilové CD „Solo for the King“.

Jana Semerádová vystupuje na významných evropských pódiích (např. Bachfest Leipzig, Mitte Europa, Musikfestspiele Potsdam, Centre de musique baroque de Versailles, Festival de Sablé, Innsbrucker Festwochen, Pražské jaro, Tage Alter Musik Regensburg, Vantaa Baroque, Konzerthaus ve Vídni a Berlíně, Palau de Música Barcelona), jako sólistka spolupracovala s Magdalenou Koženou, Sergiem Azzolinim, Enricem Onofrim a pravidelně účinkuje se soubory Akademie für Alte Musik Berlin, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Batzdorfer Hofkapelle, Ars Antiqua Austria a moderntimes_1800.  V roce 2015 se habilitovala na Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění v Praze a získala docenturu v oboru flétna.

 

VSTUPENKY:

 

PARTNEŘI KONCERTU:

 

Další koncerty

Odběr novinek

Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání těchto informací:
Informace o koncertech, vystupujících umělcích a vstupenkách na LVHF 2019.