5. FESTIVALOVÝ KONCERT | DUCHOVNÍ HUDBA

KOSTEL NAROZENÍ PANNY MARIE – VELKÉ BÍLOVICE

6. 10. / So / 18:00

Kdo Janáčkův komorní orchestr
Jakub Černohorský – Umělecký vedoucí
Kde KOSTEL NAROZENÍ PANNY MARIE – VELKÉ BÍLOVICE
Sólo Doubravka Součková – Soprán
Svatopluk Sem – Baryton
Marek Zvolánek – Trumpeta

190 / 390 / 690 Kč

Koupit vstupenky

Program koncertu:

Georg Friedrich Händel (1685-1759) Suita D dur pro trubku, smyčce a continuo, HWV 341

I. Ouvertura, II. Gigue, III. Menuet, IV. Bourée, V. March

Trumpeta – Marek Zvolánek

 

Georg Friedrich Händel (1685-1759) Oratorium Messiah HWV 56 – Rejoice greatly

Soprán – Doubravka Součková

 

Jiří Antonín Benda (1722-1795) Sinfonia F Dur, no. 4

I. Allegro, II. Andante, III. Allegro

Janáčkův komorní orchestr

 

Georg Friedrich Händel (1756-1791) Oratorium Samson HWV 57 – Let the Bright Seraphim

Soprán – Doubravka Součková

Trumpeta – Marek Zvolánek

 

Antonín Dvořák (1841-1904)

Biblická píseň Op. 99, B185 – č. 4 „Hospodin jest můj pastýř“

Biblická píseň Op. 99, B185 – č. 8 „Popatřiž na mne a smiluj se nade mnou“

Biblická píseň Op. 99, B185- č. 10 „Zpívejte Hospodinu píseň novou“

Baryton –  Svatopluk Sem

 

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) Moteto / Exultate Jubilate KV. 165

Soprán – Doubravka Součková

 

Antonín Dvořák (1841-1904) Cigánské melodie Op. 55, B 104 – „Když mne stará matka zpívat učívala“

Baryton –  Svatopluk Sem

 

Antonín Dvořák (1841-1904) O sanctissima, op. 19a., B95B

Soprán – Doubravka Součková

Baryton – Svatopluk Sem

Trumpeta – Marek Zvolánek

 

(Změna programu vyhrazena)

 

DOUBRAVKA SOUČKOVÁ – SOPRÁN

Doubravka Součková (* 1993 Hodonín) absolvovala v roce 2015 na brněnské konzervatořijako žačka Blanky Morávkové. Absolvovala také mistrovské pěvecké kurzy v Karlových Varech u profesora Jürgena Hartfiela, maestra Antonia Carangela a dirigenta Františka Drse a dále mistrovské kurzy Adama Plachetky a Kateřiny Kněžíkové v Litni. V roce 2015 byla přijata na Janáčkovu akademii múzických umění, kde se dále vzdělává pod vedením sopranistky Heleny Kaupové. Pro Komorní operu JAMU nastudovala role koloraturní sopranistky v opeře Impresário v koncích Domenica Cimarosy, Královny noci v Mozartově Kouzelné flétněa Chytračky ve stejnojmenné opeře Carla Orffa. Spolupracovala s řadou českých symfonických orchestrů, například s Karlovarským symfonickým orchestrem, orchestrem Masarykovy univerzity, Hodonínským symfonickým orchestrem či Police Symphony Orchestra. Získala ocenění v řadě soutěží, například v Soutěžní přehlídce konzervatoří v Pardubicích, Pěvecké soutěži Olomouc či Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech, kde získala i několik vedlejších ocenění. Pro pražské Národní divadlo nastudovala roli Oscara ve Verdiho Maškarním plese. V sezoně 2017/2018 ji čeká debut v roli Jana v opeře Její pastorkyňa Leoše Janáčka.

SVATOPLUK SEM – BARYTON

Bílovický rodák Svatopluk Sem studoval na Konzervatoři České Budějovice pod vedením profesorky Dagmary Volfové. Po absolutoriu nastoupil do stálého angažmá v Jihočeském divadle jako sólista opery, kde ztvárnil řadu hlavních rolí. Pravidelně hostuje téměř na všech operních scénách České republiky, zejména však v Národním divadle v Praze. V častém kontaktu je také s Národním divadlem v Brně a s Národním divadlem moravskoslezským v Ostravě. Jeho repertoár tvoří několik desítek rolí různého charakteru. Hostuje na koncertních a operních jevištích nejen v České republice, ale i v zahraničí – v Japonsku, Dánsku, Jižní Koreji, Rakousku, Španělsku, Nizozemsku, Německu, Rusku, Itálii či Velké Británii za doprovodu orchestrů, jako je například Česká filharmonie, Pražská komorní filharmonie, Rotterdamský filharmonický orchestr či BBC Symphony Orchestra. V roce 2014 natočil dokument společnosti BBC Rolando meets Don Giovanni, v němž ztvárnil titulní roli Dona Giovanniho. V sezóně 2015/2016 absolvoval měsíční turné po Japonsku se Státní operou Praha s rolí Germonta ve Verdiho Traviatě. Je častým hostem prestižních mezinárodních hudebních a operních festivalů, jako je BBC Proms, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha, Opern Air Festspiele Gars am Kamp v Rakousku, MHF Pražské jaro nebo Smetanova Litomyšl. Třikrát získal ve svém oboru prestižní Cenu Karla Rodena. V dubnu 2016 vystoupil po boku Karity Matilly na festivalu BBC Proms v Londýně v provedení Janáčkovy opery Věc Makropuloss BBC Symphony Orchestra. V minulosti se podílel na realizaci nahrávky Smetanovy Prodané nevěsty s BBC Symphony Orchestra pod taktovkou Jiřího Bělohlávka pro nahrávací společnost Harmonia Mundi. Barytonista Svatopluk Sem dosáhl letos historického úspěchu a stal se držitelem Thálie 2017 v oboru opera za roli otce Germonta v inscenaci Verdiho opery La traviata v Jihočeském divadle.

www.svatopluksem.cz

 

MAREK ZVOLÁNEK – TRUMPETA

Marek Zvolánek (* 1974 Praha) začal hrát na trubku v sedmi letech v Hudební škole hlavního města Prahy. Ve studiích pokračoval na Pražské konzervatořive třídě profesora Antonína Vaigla. Již tehdy na sebe začal upozorňovat svými úspěchy, a tak se rozhodl své dosavadní vzdělání rozšiřovat u známých evropských kapacit –Hanse Gansche, profesora salcburského Mozartea, a Konradina Grothaz Berlínské hudební akademie.
Již v osmnácti letech se stal členem České filharmonie, kterou v té době řídil Václav Neumann. Jako sólista opakovaně vystupoval na významných pódiích, uznávaných i v mezinárodním měřítku. Od roku 2006 je členem prestižního souboru Ten of the Best, který je složen z deseti trumpetistů vybraných z celého světa. V roce 2004 vedl mistrovské kurzy v Ósace v Japonsku. Podílel se na řadě CD, např. nahrávce Braniborského koncertu číslo 2 z roku 1997 pro americkou společnost Crystal Records. Jeho sólovou činnost reprezentuje úspěšná deska barokních koncertů z roku 2003, vydaná firmou Cube Bohemia.

V roce 1998 začal spolupracovat s Hudebním studiem Smečky, kde dosud natočil přes 200 nahrávek filmové hudby pro produkce uznávaných producentů (Georg Lucas, David Lynch, Roman Polanski, Tom Cruise, Sylvester Stallone, Rachel Portman, Elmer Bernstain ad.).
V současné době působí Marek Zvolánek jako sólový trumpetista v Symfonickém orchestru Českého rozhlasu a v Symfonickém orchestru hl. m. Prahy.

JANÁČKŮV KOMORNÍ ORCHESTR

Vznikl v roce 1964 z předních hráčů Janáčkovy filharmonie Ostrava. Jeho uměleckého vedení se záhy ujal Zdeněk Dejmek, který svou strhující muzikalitou, stylovým cítěním a systematickou precizní prací přivedl orchestr k vynikající úrovni a vtiskl mu osobitou interpretační tvář. Špičková interpretace dovedla soubor opakovaně na festivalové koncerty doma i v zahraničí, kde účinkoval s významnými českými nebo zahraničními sólisty. Nahrávky tohoto souboru zaznamenaly vedle Českého rozhlasu nahrávací společnosti Supraphon, Panton, Riccordi, RCA – JVC, Crystal, Stylton a Slovart Records. V průběhu roku 2005 předal Zdeněk Dejmek štafetu uměleckého vedoucího houslistovi Jakubovi Černohorskému, který úspěšně vedl Janáčkův komorní orchestr již na jeho turné v Jižní Koreji v roce 2004. V následujících letech se orchestr účastnil řady domácích i zahraničních festivalů (např. festivalu Pražské jaro, Janáčkův máj, Janáčkovy Hukvaldy, Musica Sacra v Nitře, festivalů v Polsku, Holandsku, turné ve Španělsku a Itálii).

VSTUPENKY:

 

 

PARTNER KONCERTU:

Další koncerty

29. 09. / So / 19:00

1. FESTIVALOVÝ KONCERT | SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ

Kdo Český filharmonický sbor Brno
Daniel Simandl – Sbormistr
Yoon Kuk Lee (Rakousko-J. Korea) – Dirigent
St. Gellért Academy Orchestra Segedín (Maďarsko)
Jiří Partyka – Koncertní mistr
Kde KOSTEL SV. JAKUBA STARŠÍHO – STÁTNÍ ZÁMEK LEDNICE
Sólo Sólisté Mozarteum Universita Salzburg (Rakousko):

Wendy Krikken – Soprán
Mariya Taniguchi – Soprán
Maria Hegele – Mezzosoprán
Aleksander Rewiński – Tenor
Felix Mischitz – Baryton

30. 09. / Ne / 16:00

2. FESTIVALOVÝ KONCERT | LOVECKÁ HUDBA

Kdo Belfiato Quintet
Kde DIANIN CHRÁM – RENDEZ-VOUS
Host  
Sólo  

3. 10. / St / 19:00

3. FESTIVALOVÝ KONCERT | HUDBA PRO 2 FAGOTY

Kdo Vivaldi Collegium Praha
Kde RYTÍŘSKÝ SÁL – STÁTNÍ ZÁMEK LEDNICE
Sólo Michaela Špačková – Fagot
Denisa Beňovská – Fagot