1. FESTIVALOVÝ KONCERT | SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ

KOSTEL SV. JAKUBA STARŠÍHO, STÁTNÍ ZÁMEK LEDNICE

29. 09. / So / 19:00

Kdo Český filharmonický sbor Brno
Daniel Simandl – Sbormistr
Yoon Kuk Lee (Rakousko-J. Korea) – Dirigent
St. Gellért Academy Orchestra Segedín (Maďarsko)
Jiří Partyka – Koncertní mistr
Kde KOSTEL SV. JAKUBA STARŠÍHO – STÁTNÍ ZÁMEK LEDNICE
Sólo Sólisté Mozarteum Universita Salzburg (Rakousko):

Wendy Krikken – Soprán
Mariya Taniguchi – Soprán
Maria Hegele – Mezzosoprán
Aleksander Rewiński – Tenor
Felix Mischitz – Baryton

490 / 590 Kč

Koupit vstupenky

Program koncertu:

Joseph Haydn (1732-1809) „Insanae et vanae curae“ Moteto/Offertorium, Hob. XXI: 1/13c

pro sbor a orchestr

 

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791): „Fra l’oscure ombre funeste“  

z kantáty Davidde penitente, KV 469

arie soprán / Wendy Krikken

 

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) Velká mše c moll, KV 427

pro dva sólové soprány, tenor, bas, sbor a orchestr

 

(Změna programu vyhrazena)

 

ČESKÝ FILHARMONICKÝ SBOR BRNO

vznikl v roce 1990 a patří dnes k nejlepším a nejvyhledávanějším profesionálním tělesům v Evropě. Sbor se zaměřuje především na oratorní, kantátový a v poslední době také operní repertoár všech stylových údobí. Jeho vzrůstající umělecká kvalita se odráží i na stále bohatší koncertní činnosti u nás i v zahraničí (cca 90 koncertů ročně). Těleso spolupracuje se všemi českými a mnoha zahraničními orchestry a dirigenty. Je také pravidelným hostem mezinárodních festivalů a koncertů na nejvýznamnějších evropských i světových pódiích a v domovské České republice. Český filharmonický sbor Brnonahrál řadu CD pro významná česká i evropská vydavatelství. V široké mezinárodní konkurenci (3000 přihlášených nahrávek) získal dvě prestižní německé ceny ECHO KLASSIK 2007,titul „Soubor roku 2007“za nahrávku duchovních motet A. Brucknera a titul „Nahrávka roku 2007“ za oratorium Christus F. Liszta. Zakladatelem, hudebním ředitelem a sbormistrem Českého filharmonického sboru Brno je Petr Fiala(nar. 1943).

 

DANIEL SIMANDL – SBORMISTR
Sbormistr a dirigent Daniel Simandl (původem ze Slovenska) je absolventem oboru orchestrální dirigování na VŠMU v Bratislavě. Svá studia si doplnil soukromě u Jiřího Bělohlávka v Praze a absolvoval také Letní akademii na Univerzitě Mozarteum v Salcburku. Daniel Simandl je zakladatelem a sbormistrem mužského pěveckého a capellaoktetu Danubius Octet Singers, se kterým pravidelně účinkuje na předních festivalech na Slovensku, v České republice, Maďarsku a Rakousku. Simandl působil jako pěvec a asistent souboru Arnold Schönberg Chor, ve kterém měl příležitost spolupracovat s vyhledávanými dirigenty, jako např. s Nicolasem Harnoncourtem, René Jacobsem či Marcem Minkowskim.
Kromě vedení Operního studia na Konzervatoři v Bratislavě pravidelně spolupracuje se Státním komorním orchestrem v Žilině a Komorní operou v Bratislavě jako dirigent a počínaje letošním rokem působí jako asistent sbormistra Českého filharmonického sboru Brno.

 

Sólisté Mozarteum Universita Salzburg:

WENDY KRIKKEN – SOPRÁN
Wendy Krikken (Nizozemsko) absolvovala bakalářské studium na Královské konzervatoři v Haagu, dále program operního zpěvu při Národní operní akademii Sweelinckovy konzervatoře v Amsterdamu a v letošním roce úspěšně završila magisterské studium opery a hudebního divadla na Univerzitě Mozarteum v Salcburku. Repertoárovou výsadou Wendy Krikken jsou Mozartovy opery, avšak nevyhýbá se ani repertoáru 20. a 21. století.

MARIA TANIGUSCHI – SOPRÁN
Maria Taniguschi se narodila v Japonsku. V roce 2016 završila studia klasického zpěvu na Mezinárodní univerzitě v Kagošimě. Nyní studuje magisterský program v pěvecké třídě Barbary Bonney na salcburském Mozarteu. V roce 2018 se stala finalistkou prestižní mozartovské soutěže v Salcburku.

MARIA HEGELE – MEZZOSOPRÁN
Maria Hegele (Německo) byla v roce 2014 stipendistkou Mozartea v Salcburku a od roku 2015 dosud též stipendistkou Nadace Waltera a Charlotty Hamel v Hannoveru. V současnosti dokončuje magisterský program na Mozarteu ve třídě Kaie Röhriga a Karoliny Gruber. Na svém kontě má již několik operních rolí (Mercedes v Bizetově Carmen, služka v opeře Vyhubení andělasoudobého autora Thomase Adèse ad.). Účastnila se několika produkcí na koncertních a divadelních pódiích v Salcburku. V letošním roce se stala finalistkou 13. mezinárodní soutěže W. A. Mozarta v Salcburku.

ALEKSANDER REWIŃSKI– TENOR
Aleksander Rewiński (Polsko) studoval zpěv na Univerzitě Fryderyka Chopina ve Varšavě. Následně nastoupil na salcburské Mozarteum do magisterského studia oboru píseň a oratorium do třídy Wolfganga Holzmira a Bernda Valentina. Jeho zájem o interpretaci staré hudby ho přivedl ke specializaci na bachovský a händelovský repertoár až po poučenou interpretaci německého písňového repertoáru 19. století. Na svém kontě má již řadu rolí oper H. Purcella, C. Monteverdiho, F. J. Haydna, ale i R. Wagnera a soudobých autorů.

FELIX MISCHITZ – BARYTON
Felix Mischitz (Německo) získal své první hudební vzdělání a praxi při slavném chlapeckém sboru Regensburger Domspatzen. Již od útlého dětství tak spolupracoval se slavnými barokními orchestry a dirigenty zvučných jmen, což ho přivedlo k dalšímu studiu interpretace staré hudby. Na svém repertoáru tak má výčet sólových partů oratorní a kantátové tvorby od baroka až po 21. století. Vedle studia na salcburském Mozarteu pravidelně spolupracuje s řadou ansámblů, jako např. Ensemble Bach Werk Vocal, Collegium Vocale Salzburg, Salzburg Orchester Solisten ad.

 

ST. GELLÉRT ACADEMY ORCHESTRA

Na žádost biskupa Lászlóa Kiss-Rigóaz diecéze Segedín-Čanád byl při Institutu hudby a etiky sv. Gerarda na Koleji Gála Ference v roce 2008 založen orchestr St. Gellért Academy. Strůjcem myšlenky sestavení orchestru se stal profesor Christian Bachmann. Na svých každoročních koncertech v Segedínu (Szeged) se tento orchestr ve své hudební i lidské spolupráci inspiruje jednotou ducha, čímž symbolicky připomíná svatého Gerarda (st. Gellért – uherský biskup a mučedník na přelomu 10. a 11. stol.). Tento mladý orchestr, jehož koncertním mistremje od jeho vzniku MgA. Jiří Partyka, bývá charakterizován stylovým vědomím a spontánností, což je základ jeho bohaté hudební expresivity. Dirigent Yoon Kuk Leeprovádí s těmito vybranými talentovanými profesionálními hudebníky inovativní klasickou hudbu s důrazem na jemnou rovnováhu mezi mistrovskými díly minulých a současných hudebních skladeb. V roce 2017 vystoupil orchestr St. Gellért Academy s velkým ohlasem ve Velkém sále Hudební akademie Ference Liszta v Budapešti s Beethovenovou Devátou symfonií.

YOON KUK LEE – Dirigent

Rakouský skladatel a dirigent Yoon Kuk Lee původem z Jižní Koreje absolvoval střední školu v New Yorku a ve studiích pokračoval dále na Williams College, kde v roce 1976 ukončil studia filozofie a hudby „summa cum laude“. Dirigování a kompozici Yoon Kuk Lee postgraduálně vystudoval na Univerzitě Mozarteum v Salcburku pod vedením Sándora Végha, Gerharda Wimbergera, Nikolause Harnoncourta a Herberta von Karajana. V roce 1982 získal Lee nejvyšší hudební cenu Rakouského rozhlasu (ORF). Krátce poté se stal pedagogem Mozartea, kde učí až do současnosti. Jako umělecký ředitel a dirigent působil v Salcburské komorní filharmonii (1992–2008), Rakousko-korejské filharmonii ve Vídni (1999–2003) a v komorním orchestru Echternach v Lucembursku (2002–2005). Působí též jako dirigent a hudební ředitel maďarského Festivalu sv. Gerarda v Segedínu.

VSTUPENKY:

 

 

HLAVNÍ PARTNER KONCERTU:

 

PARTNEŘI KONCERTU:

 

 

 

 

 

Další koncerty

29. 09. / So / 19:00

1. FESTIVALOVÝ KONCERT | SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ

Kdo Český filharmonický sbor Brno
Daniel Simandl – Sbormistr
Yoon Kuk Lee (Rakousko-J. Korea) – Dirigent
St. Gellért Academy Orchestra Segedín (Maďarsko)
Jiří Partyka – Koncertní mistr
Kde KOSTEL SV. JAKUBA STARŠÍHO – STÁTNÍ ZÁMEK LEDNICE
Sólo Sólisté Mozarteum Universita Salzburg (Rakousko):

Wendy Krikken – Soprán
Mariya Taniguchi – Soprán
Maria Hegele – Mezzosoprán
Aleksander Rewiński – Tenor
Felix Mischitz – Baryton

30. 09. / Ne / 16:00

2. FESTIVALOVÝ KONCERT | LOVECKÁ HUDBA

Kdo Belfiato Quintet
Kde DIANIN CHRÁM – RENDEZ-VOUS
Host  
Sólo  

3. 10. / St / 19:00

3. FESTIVALOVÝ KONCERT | HUDBA PRO 2 FAGOTY

Kdo Vivaldi Collegium Praha
Kde RYTÍŘSKÝ SÁL – STÁTNÍ ZÁMEK LEDNICE
Sólo Michaela Špačková – Fagot
Denisa Beňovská – Fagot