5. FESTIVALOVÝ KONCERT / POCTA BAROKNÍM MISTRŮM

ZÁMECKÁ KAPLE VALTICE

8. 10. / Ne / 17:00

Kdo JANÁČKŮV KOMORNÍ ORCHESTR
JAKUB ČERNOHORSKÝ – Umělecký vedoucí
Kde ZÁMECKÁ KAPLE VALTICE
Sólo PATRICIA JANEČKOVÁ – Soprán
JAKUB ČERNOHORSKÝ – Housle
JIŘÍ PARTYKA – Housle

990 / 1290 Kč

Koupit vstupenky

Program koncertu:

 

Georg Friedrich Händel (1685–1759) Concerto Grosso Op. 6, č. 11

I. Andante Larghetto e staccato

II. Allegro

III. Largo e staccato

IV. Andante

 

Georg Friedrich Händel (1685–1759) Acis & Galatea – Andante / árie soprán

 

Antonio Vivaldi (1678–1741) Concerto grosso D dur, Op. 3, No. 11 RV 565

I. Allegro

II. Adagio e spiccato

III. Allegro

IV. Largo e spiccato

V. Allegro

 

Georg Friedrich Händel (1685–1759) Tecum principium (HWV 232-3) / árie soprán

 

************************************

 

Arcangelo Corelli (1653–1713) Concerto grosso Op. 6, č. 1

I. Largo – Allegro

II. Largo – Allegro

III. Largo

IV. Allegro

V. Allegro

 

Antonio Vivaldi (1678–1741) Gloria RV 589 část č. 6 / Domine Deus / árie soprán

 

Johann Sebastian Bach (1685–1750) Koncert c moll BWV 1060

I. Allegro

II. Andante e piano

III. Allegro assai

 

Georg Friedrich Händel (1685–1759) Lascia chʻio pianga / árie soprán

 

 

 

PATRICIA JANEČKOVÁ– Soprán

(*1998) je původem Slovenka žijící v Ostravě, kde studuje operní zpěv na Janáčkově konzervatoři pod vedením sopranistky Evy Dřízgové – Jirušové.

V roce 2014 se stala jako šestnáctiletá absolutní vítězkou celosvětové pěvecké soutěže Concorso Internazionale „Musica Sacra“ v Římě. Získala tak stipendium na letních pěveckých kurzech v italském Arezzu 2015, kde pracovala pod vedením barytonisty La Scaly Renato Brusona.

První kontakty s operním jevištěm absolvovala už v devíti letech jako členka Operního studia Divadla A. Dvořáka v Ostravě. Jako desetiletá zvítězila v konkurzu ostravské Janáčkovy filharmonie a dostala poprvé možnost zpívat se symfonickým orchestrem.

V roce 2010 se coby dvanáctiletá stala absolutní vítězkou česko-slovenské televizní soutěže Talentmania.

Patricia má za sebou řadu vystoupení na galakoncertech a festivalech doma i v zahraničí (Starry Night – Vídeň, Junge Talente der Klassik – Klosterneuburg (Rakousko), Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského – Jaroměřice nad Rokytnou, Festival Terras Sem Sombra – Grândola (Portugalsko), operní festival Smetanova Litomyšl,festival Les musicales de Louvergny (Francie), Kežmarok (Slovensko), Talentinum 2016, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2016).

V roce 2015 dostala příležitost debutovat na dvou operních scénách na Slovensku (Státní divadlo Košice – Figarova svatba/Barbarina, Slovenské národní divadlo – Kouzelná flétna/Pamina).

V Čechách a na Slovensku spolupracovala např. s Janáčkovou filharmonií Ostrava, s Českým národním symfonickým orchestrem, s Orchestrem Via Musica! Bratislava, s Komorní filharmonií Pardubice, s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, s Moravskou filharmonií Olomouc, s orchestrem Camerata Janáček, se Státní filharmonií Košice a s Karlovarským symfonickým orchestrem.

JANÁČKŮV KOMORNÍ ORCHESTR

Vznikl v roce 1964 z předních hráčů Janáčkovy filharmonie Ostrava. Záhy se jeho uměleckého vedení ujal Zdeněk Dejmek, který svou strhující muzikalitou, stylovým cítěním a systematickou precizní prací přivedl orchestr k vynikající úrovni a vtiskl mu osobitou interpretační tvář. Repertoár souboru obsahuje skladby od baroka až po současnost, které odpovídají zvukovým možnostem menšího smyčcového orchestru, dnes však už není výjimkou jeho rozšíření o další nástroje. Špičková interpretace dovedla soubor opakovaně na festivalové koncerty doma i v zahraničí, kde účinkoval s významnými českými nebo zahraničními sólisty. Nahrávky tohoto souboru zaznamenaly vedle Českého rozhlasu nahrávací společnosti Supraphon, Panton, Riccordi, RCA – JVC, Crystal,Stylton a Slovart Records.

V průběhu roku 2005 předal Zdeněk Dejmek štafetu uměleckého vedoucího houslistovi Jakubovi Černohorskému, který úspěšně vedl Janáčkův komorní orchestr již na jeho turné v Jižní Koreji v r. 2004. V následujících letech se orchestr účastnil řady domácích i zahraničních festivalů (např. festivalu Pražské jaro, Janáčkův máj, Janáčkovy Hukvaldy, Musica Sacra v Nitře, festivaly v Polsku, Holandsku, turné ve Španělsku a Itálii). V roce 2011 vydal Janáčkův komorní orchestr nové profilové CD u britského vydavatelství Chandos Records s názvem Czech music for Strings se skladbami L. Janáčka, P. Haase a B. Martinů.

JAKUB ČERNOHORSKÝ– Housle

Absolvoval obor housle na konzervatoři v Ostravě ve třídě prof.Vítězslava Kuzníka a AMU v Praze u doc.Petra Messiereura. Studium završil na Toho Gakuen School of Music v Toyamě v Japonsku. V letech 2000-2007 pedagogicky působil na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. V roce 2004 v pozici koncertního mistra vedl Janáčkův komorní orchestr (JKO) na turné v Jižní Koreji a v průběhu roku 2005 převzal štafetu uměleckého vedoucího Janáčkova komorního orchestru od Zdeňka Dejmka natrvalo. S tímto komorním uskupením vystupoval na koncertních zájezdech v Koreji,Španělsku a Itálii,na zahraničních i domácích koncertech (Janáčkův Máj,Svatováclavský hudební festival,Pražské Jaro) i na nahrávce z roku 2011,která vyšla u britského vydavatelství Chandos Records s názvem Czech music for Strings se skladbami L. Janáčka, P. Haase a B. Martinů. Od roku 2008 působí v Janáčkově filharmonii na pozici koncertního mistra.

Sólově vystupoval s domovským orchestrem Janáčkovy filharmonie, filharmonií Hradec Králové a festivalovým orchestrem Saint Gellert v Szegedi. Je členem Ostravské bandy.

JIŘÍ PARTYKA– Housle

Narodil se ve Valticích roku 1975. V roce 1989 nastoupil na obor housle na konzervatoř v Brně k prof. Jiřímu Besperátovi, poté následovalo studium na Akademii múzických umění v Praze v mistrovské třídě prof. Jindřicha Pazdery. V roce 1998 jako sólista vystupoval na turné Brněnského komorního orchestru na turné po USA. Jako koncertní mistr působil v Talichově komorním orchestru a jako hostující koncertní mistr také v Salzburgské komorní filharmonii. Aktuálně působí na témže postu koncertního mistra v orchestru St. Gellert Academy v maďarském Szegedu. Je členem Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze jako 1. zástupce koncertního mistra. V roce 2014 vystoupil s Pavel Haas Quartet na festivalu v Glasgow.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Další koncerty

30. 09. / So / 18:00

1. FESTIVALOVÝ KONCERT / SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ

Kdo PAVEL HAAS QUARTET
Kde ZÁMECKÁ JÍZDÁRNA LEDNICE – MULTIFUNKČNÍ CENTRUM
Host PAVEL NIKL – Viola

1. 10. / Ne / 16:00

2. FESTIVALOVÝ KONCERT / POCTA ALOISI I. LIECHTENSTEIN

Kdo PHILHARMONIA OCTET PRAGUE
Kde DIANIN CHRÁM – RENDEZ-VOUS

5. 10. / Čt / 18:00

3. FESTIVALOVÝ KONCERT / MOZARTOVO REQUIEM

Kdo HODONÍNSKÝ PĚVECKÝ SMÍŠENÝ SBOR – JOSEF ILČÍK sbormistr
spoluúčinkuje CARMINA VOCUM KYJOV – MÁRIO KUDELA sbormistr
SPERGERŮV KOMORNÍ ORCHESTR – DAVID HERZÁN dirigent
Kde KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE VE VALTICÍCH
Sólo VERONIKA HOLBOVÁ – Soprán
ANETA PETRASOVÁ – Mezzosoprán
VÁCLAV ČÍŽEK – Tenor
BORIS PRÝGL – Bas