3. FESTIVALOVÝ KONCERT / MOZARTOVO REQUIEM

KOSTEL NA NEBEVZETÍ PANNY MARIE – VALTICE

5. 10. / Čt / 18:00

Kdo HODONÍNSKÝ PĚVECKÝ SMÍŠENÝ SBOR – JOSEF ILČÍK sbormistr
spoluúčinkuje CARMINA VOCUM KYJOV – MÁRIO KUDELA sbormistr
SPERGERŮV KOMORNÍ ORCHESTR – DAVID HERZÁN dirigent
Kde KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE VE VALTICÍCH
Sólo VERONIKA HOLBOVÁ – Soprán
ANETA PETRASOVÁ – Mezzosoprán
VÁCLAV ČÍŽEK – Tenor
BORIS PRÝGL – Bas

150 / 190/ 290 Kč

Koupit vstupenky

Program koncertu:

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) Requiem d moll, K. 626

I. Introitus: Requiem aeternam

II. Kyrie

III. Sequenz:

     1. Dies irae

     2. Tuba mirum

     3. Rex tremendae

    4. Recordare

    5. Confutatis

    6. Lacrimosa

IV. Offertorium:

     1. Domine Jesu

    2. Hostias

V. Sanctus

VI. Benedictus

VII. Agnus Dei

VIII. Communio:

       Lux aeterna
VERONIKA HOLBOVÁ – Soprán

Sopranistka Veronika Holbová je rodačka z Ostravy. V roce 2010 úspěšně ukončila studium na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě a v roce 2014 dosáhla magisterského titulu na Ostravské univerzitě. Klasický operní zpěv studovala na obou institucích u sopranistky MgA. Evy Dřízgové – Jirušové. V roce 2007 získala 3. místo a cenu za nejlepší provedení barokní árie na soutěži konzervatoří v Pardubicích, dále se stala v roce 2010 finalistkou pěvecké soutěže Mikuláše Schneidra Trnavského v Trnavě, získala 1. místo v pěvecké soutěži Leoše Janáčka – Hukvaldy. Se Simonou Mrázovou (soprán) se dvakrát umístila na 1. místě na soutěži vokálních ansámblů – Stonavská Barborka (v roce 2010 a 2011). V roce 2012 získala 2. místo v Mezinárodní pěvecké soutěži Imricha Godina IUVENTUS CANTI (Slovensko) a na podzim r. 2012 vyhrála 3. místo na soutěži Concorso internazonale „Musica sacra“ v Římě. V roce 2013 zvítězila v instrumentálně – vokální kategorii pěvecké soutěže Stonavská Barborka.

Veronika Holbová spolupracuje s operními domy v České republice i v zahraničí. Od roku 2009 hostuje v Národním divadle moravskoslezském, kde se představila m.j. v rolích Barbaríny (Figarova svatba), Aniny (La Traviata), Esmeraldy (Prodaná nevěsta), Bareny (Její Pastorkyňa), Anny (Nabucco). Na podzim roku 2014 účinkovala jako druhá Žínka v operním díle Rusalka Antonína Dvořáka v Opera de Lyon ve Francii.

 

 

ANETA PETRASOVÁ– Mezzosoprán

Aneta Petrasová se narodila 1989 v Praze. Po maturitě nastoupila na brněnskou JAMU, kde získala bakalářský titul pod vedením prof. Anny Barové. Během studií vystupovala v Komorní opeře JAMU a v drobných rolích v Národním divadle Brno.

Na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech v roce 2014 absolvovala diplomové studium ve třídě prof. Hendrikje Wangemann a nyní ukončuje koncertní třídu KS prof. Olafa BäraBritty Schwarz.

Během studií nastudovala vybrané árie a písně pro alt (popř. Mezzosoprán), které představila v projektech Bachkantaten im Palais, Dresdner Musikfestspiele, Matinee in Semperoper, LiedGut, na koncertech se Severočeskou filharmonií Teplice (Dvořákovy Biblické písně) a Moravskou filharmonií Olomouc (výběr z Des Knaben Wunderhorn G. Mahlera).

Je členkou a příležitostně sólistkou ansámblů Dresdner Kammerchor (um. vedoucí H. Chr. Rademann), Collegia Vocale 1704 (um. ved. Václav Luks) a AuditivVokal Dresden, který se zabývá interpretací soudobé hudby.

 

 

VÁCLAV ČÍŽEK– Tenor

Václav Čížek studoval zpěv na Církevní konzervatoři v Opavě pod vedením Sylvy Pivovarčíkové, Karla Smolky a Alexandra Vovka. Ve studiích pokračoval nejprve na JAMU v Brně u Zdeňka Šmukaře, kde v rámci komorní opery provedl role Paolina v Cimarosiho Il matrimonio segretto a Lenského v Čajkovského Evženu Oněginovi, a poté na Univerzitě v Ostravě ve třídě Alexandra Vovka, kde ztvárnil role Rinuccia v Pucciniho Gianni Schicchi a Dona Ottavia v Mozartově Donu Giovannim. Jako sólista a člen vokálních ansámblů pravidelně spolupracuje s orchestry Collegium 1704, Musica Florea, Ensemble Inégal, Czech Ensemble Baroque nebo Hof Musici a s dirigenty jako jsou Václav Luks, Hans-Christoph Rademan, Vojtěch Spurný a další. Je pravidelně zván na prestižní festivaly a na koncertní a operní pódia ve Francii (Opéra Royal de Versailles, théâtre de Caen, Opéra de Dijon, Festival de La Chaise – Dieu), v Beneluxu (Festival Oude Muziek Utrecht, Bozar v Bruselu, Musica Antiqua Brugge), v Německu (Bachfest Stuttgart, Tage Alter Musik Regensburg), Rakousku (Konzerthaus Wien), Polsku (Chopin Festival Warszawa, Festival Muzyki Polskiej Krakow) a České republice (Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Svatováclavský hudební festival).

Více zde: http://www.vaclavcizek.com/biografie/

 

 

BORIS PRÝGL– Bass

Boris Prýgl je mladý basbarytonista z města Hodonín. Již při studiu Základní umělecké školy se zúčastnil různých pěveckých soutěží. K nejhodnotnějším oceněním patří vítězství na třech mezinárodních soutěžích – Pražský pěvec, Duškova pěvecká soutěž Mozartovy obce a Pěvecká soutěž Olomouc. Za své pěvecké úspěchy vděčí pedagožkám Olze Plhalové, Zlatici Livorové a Blance Juhaňákové. Od září 2012 studuje na HTF VŠMU v Bratislavě operní zpěv u prof. Petra Mikuláše. V létě 2013 absolvoval Majstrovské spevácke kurzy Petra Dvorského v Piešťanech a Mistrovské pěvecké kurzy Dagmar Livorové ve Velké Bíteši. V roce 2014 ztvárnil roli zahradníka v Mozartově opeře Figarova svatba a byl přijat jako hostující sólista Slovenského národného divadla, kde debutoval v opeře Salome jako Nazareťan a Žid. Minulý rok vystoupil jako Don Fernando v opeře Fidelio a získal první místo v kategorii junior, 2. místo v kategorii píseň, titul laureáta a absolutního vítěze. Získal také cenu Národního divadla v Praze, divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni, festivalu Pražské jaro, Českého rozhlasu, Viléma Zítka, Gustava Mahlera a na 50. ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka. Hned poté se stal laureátem na 22. ročníku Mezinárodní soutěže Ferruccia Tagliaviniho v Rakousku a k tomu získal ocenění za nejlepší interpretaci díla W. A. Mozarta. Na konci minulé sezóny účinkoval v inscenaci Simon Boccanegra v SND a poté vystoupil na Znojemském hudebním festivalu po boku Adama Plachetky v opeře Don Giovanni. V roce 2016 absolvoval také turné po Japonsku. V květnu 2017 vystoupil na samostatném recitále na MHF Pražské jaro a v Národním divadle Brno. Aktuálně jako nejmladší účastník a první Čech v historii postoupil až do finále na Operalii v kazašské Astaně, kde získal cenu za mimořádnou interpretaci.

 

HODONÍNSKÝ SMÍŠENY PĚVECKÝ SBOR

Počátky sborového zpěvu v Hodoníně spadají do druhé poloviny 19. století, doby sílící germanizace na habsburském panství na jedné straně a probouzejícího se českého vlasteneckého cítění na straně druhé. V r. 1865 byl založen čtenářsko – zpěvácký spolek „Svatopluk“, první ohnisko místní české osvětové péče.

Touha po pěveckém sboru vyšší umělecké úrovně vedla 9. ledna 1910 k založení českého zpěváckého spolku „Hlahol“, který vytvořil ženský, mužský a smíšený sbor. Sbormistrem se stal řídící učitel František Komárek a již 14. ledna 1911 se konal první koncert. Za jeho éry bylo nastudováno 206 sborů, kromě pravidelných koncertů v Hodoníně i okolí vystupoval „Hlahol“ na oslavách svátků a významných dnů v období první republiky a šťastně přečkal i tragickou nacistickou okupaci. Po válce se 12. září 1946  tento pěvecký soubor dobrovolně rozešel. Význam „Hlaholu“ byl mimořádný. Položil základy uměleckého sborového zpěvu v Hodoníně a byl vedle „Orchestrálního sdružení“ a chrámového sboru pevným pilířem hudební kultury v tomto městě.

Dne 25. listopadu 1946 bylo zaregistrováno hudebně – pěvecké sdružení „Vítězslav Novák“, pojmenované po hudebním skladateli a čestném občanu města Hodonína. Dirigentem byl zvolen prof. Jaroslav Zmítko. Ideologický tlak po roce 1948 doléhá i na toto sdružení, 23. ledna 1951 ztrácí spolkový statut a stává se součástí ROH, Svazu zaměstnanců školství a osvěty v Hodoníně. Vystupuje na různých manifestacích ještě v roce 1952, pak však zmínky o činnosti v archivech mizí. Sbor trval nepřetržitě, ale k obrození došlo až po roku 1989.

U sboru v mezidobí 1977-2003 působili sbormistři Jindřich Launer, Pavel Janeček, František Duda a Marie Snopková.

 

JOSEF ILČÍK– Sbormistr

Na konci roku 2004 byla sboru oznámena změna v osobě sbormistra. Josef Ilčík je absolvent brněnské konzervatoře v oboru trubka,  úspěšně ukončil magisterské studium v oboru sbormistrovství, dirigování a hudební výchova pro střední školy na univerzitě v Ostravě. Skrze důslednou práci s dechem a hlasová cvičení  vede Ilčík sbor k posazení hlasu, intonační čistotě a vyrovnávání barvy.

S tímto odborným vedením je spojen další předpoklad uměleckého rozvoje sborového zpěvu v Hodoníně.

CARMINA VOCUM KYJOV– Smíšený pěvecký sbor

 Smíšený pěvecký sbor Carmina Vocum vznikl v květnu r. 1999 v Základní umělecké škole Kyjov. Základ tvořilo 13 zpěváků – přátel a žáků, kteří měli potřebu zpívat nejen o vánocích ve sboru kostelním, ale také v průběhu celého roku. S tímto komorním počtem pěvců se věnovali převážně hudbě renesance a baroka. Postupem času se sbor rozrostl a v současné době má 40 členů. To umožnilo sboru interpretovat i skladby z období romantismu a také i hudby současné.

Sbor pravidelně koncertuje buď samostatně nebo spolu s Komorním orchestrem města Kyjov a sólisty MDO Olomouc a Národního divadla v Brně. Vystupuje nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí – Rakousko, Francie. Jeho sbormistr MÁRIO KUDELA, který jako varhaník a učitel zpěvu tento soubor v roce 1999 založil, je výrazná osobnost kulturní scény na Slovácku.

SPERGERŮV KOMORNÍ ORCHESTR

Festivalový orchestr je citlivě složen z vynikajících profesionálních hudebníků, jenž jsou také z většiny rodáci z Břeclavska a Slovácka a nastálo působí ve filharmoniích po celé ČR (Česká filharmonie, Státní filharmonie Brno, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Janáčkova filharmonie Ostrava).

Jako dirigent Mozartova Requiem vystoupí DAVID HERZÁN, jenž velice úspěšně působí několik let u Hodonínského symfonického orchestru.

 

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Další koncerty

30. 09. / So / 18:00

1. FESTIVALOVÝ KONCERT / SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ

Kdo PAVEL HAAS QUARTET
Kde ZÁMECKÁ JÍZDÁRNA LEDNICE – MULTIFUNKČNÍ CENTRUM
Host PAVEL NIKL – Viola

1. 10. / Ne / 16:00

2. FESTIVALOVÝ KONCERT / POCTA ALOISI I. LIECHTENSTEIN

Kdo PHILHARMONIA OCTET PRAGUE
Kde DIANIN CHRÁM – RENDEZ-VOUS

5. 10. / Čt / 18:00

3. FESTIVALOVÝ KONCERT / MOZARTOVO REQUIEM

Kdo HODONÍNSKÝ PĚVECKÝ SMÍŠENÝ SBOR – JOSEF ILČÍK sbormistr
spoluúčinkuje CARMINA VOCUM KYJOV – MÁRIO KUDELA sbormistr
SPERGERŮV KOMORNÍ ORCHESTR – DAVID HERZÁN dirigent
Kde KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE VE VALTICÍCH
Sólo VERONIKA HOLBOVÁ – Soprán
ANETA PETRASOVÁ – Mezzosoprán
VÁCLAV ČÍŽEK – Tenor
BORIS PRÝGL – Bas