ZÁMEK WILFERSDORF (RAKOUSKO)

Zámek Wilfersdorf stojí v dolnorakouském Weinviertelu (Vinné čtvrti) v obci Wilfersdorf v okrese Mistelbach. Zámek je nepřetržitě ve vlastnictví rodu Lichtenštejnů a slouží až do dnešní doby pro správu knížecího majetku ve Weinviertelu i pro proslulost zdejších knížecích sklepů.

Kolem roku 1600 nechal Gundakar z Lichtenštejna přestavět gotický hrad na vodní zámek ze čtyřmi křídly. Kníže Alois I. z Lichtenštejna dal kolem roku 1802 severní, jižní a východní křídlo odstranit. Zbývající část zámku v roce 1809 zpustošili Francouzi. V roce 1866 v zámku Prusové zřídili polní lazaret. Na konci druhé světové války utrpěl zámek velké škody, které se odstraňovaly po řadu následujících let. V letech 2001–2002 došlo k restaurování stávajících staveb.

Hlavní budova slouží pro kulturní účely a výstavní centrum. Víceúčelový společenský sál v přízemí umožňuje konání seminářů, prezentací a malých kongresů. V poschodí je vystavena rozsáhlá dokumentace o historii rodu Lichtenštejnů. V suterénu je zámecký sklep.

Wilfersdorfské vlastivědné muzeum je umístěno ve vedlejší budově.

(zdroj Wikipedia)