ZÁMEK WILFERSDORF (RAKOUSKO)

 

Zámek Wilfersdorf stojí v dolnorakouském Weinviertelu v obci Wilfersdorf v okrese Mistelbach. Zámek je nepřetržitě ve vlastnictví rodu Lichtenštejnů a až do dnešní doby slouží pro správu knížecího majetku ve Weinviertelu a je proslulý zdejšími knížecími sklepy.
Kolem roku 1600 nechal Gundakar z Lichtenštejna přestavět gotický hrad na vodní zámek se čtyřmi křídly. Kníže Alois I. z Lichtenštejna dal kolem roku 1802 severní, jižní a východní křídlo odstranit. Zbývající část zámku v roce 1809 zpustošili Francouzi. V roce 1866 Prusové v zámku zřídili polní lazaret. Na konci druhé světové války utrpěl zámek velké škody, které se odstraňovaly po řadu následujících let. V letech 2001–2002 došlo k renovaci stávajících staveb.
Hlavní budova slouží ke kulturním účelům a jako výstavní centrum. Víceúčelový společenský sál v přízemí umožňuje konání seminářů, prezentací a malých kongresů. V poschodí je vystavena rozsáhlá dokumentace o historii rodu Lichtenštejnů. V suterénu se nachází zámecký sklep.Wilfersdorfské vlastivědné muzeum je umístěno ve vedlejší budově.

(zdroj Wikipedia)