7. FESTIVALOVÝ KONCERT | POCTA JOHANNU MATTHIASI SPERGEROVI

ZÁMECKÉ DIVADLO VALTICE – ST. ZÁMEK VALTICE

12. 10. / / 19:00

Kdo Komorní orchestr Musica aeterna (Slovensko)
Peter Zajíček – Umělecký vedoucí
Kde ZÁMECKÉ DIVADLO VE VALTICÍCH
Sólo Martina Masaryková – Soprán
Ján Prievozník – Kontrabas

290 / 590 / 990 Kč

Koupit vstupenky

Program koncertu:

Johann Matthias Sperger (1750-1812)

 

Sinfonia C dur 

I. Allegro moderato, II. Andante, III. Finale. Presto

 

Koncert D dur pro kontrabas a orchestr

III. Rondo: Allegro

Kontrabas – Ján Prievozník

 

přestávka

 

Ária in Es, „Non, t´avvilir la cura“

Recitativo – Andante maestoso

Ária – Allegro moderato

Soprán – Martina Masaryková

 

Sinfonia D dur

I. Adagio maestoso, Allegro con spirito

III. Andante, III. Menuetto, IV. Allegro assai

 

(Změna programu vyhrazena)

 

MUSICA AETERNA BRATISLAVA

Soubor pro starou hudbu Musica aeterna vznikl roku 1973 z iniciativy profesora Jána Albrechta. Musica aeterna hraje od roku 1989 na staré nástroje ze 17. a 18. století, respektive na jejich kopie. Evropská hudba a hudba středoevropské, zejména slovenské provincie ze 17. a 18. století je stěžejním repertoárem souboru, který byl od roku 1986 organizačně včleněn do Slovenské filharmonie, kde působil do roku 2005. Uměleckým vedoucím je Peter Zajíček.

      Peter Zajíček

Vedle koncertů v Bratislavě i jinde na Slovensku účinkuje Musica aeterna pravidelně i v zahraničí, přičemž je potřeba zdůraznit dlouhodobou spolupráci s Centrem barokní hudby ve Versailles.

Soubor vystoupil též na třech uměleckých zájezdech v USA a na mnoha významných hudebních festivalech, jakými jsou například Festival van Vlaanderen, Holland Festival of Early Music  Utrecht, Carinthischer Sommer Villach, Régi zenei Napok v Šoproni, České mezinárodní slavnosti staré hudby Praha, Bach-Tage Berlin, Bachfest Lipsko, Dni starej hudby Bratislava, Barockfest Münster, Swedish Baroque Festival Malmö, BHS, festivaly festivalech v Záhřebu a Varaždíně aj.

Se souborem pravidelně spolupracovali významní specialisté na starou hudbu: Christophe Coin, Paul Colléaux, Peter Harvey, Martin Gester, Paul Goodwin, John Holloway, Jan Kleinbussink, Catherine Mackintosh, Charles Medlam, Siegfried Pank, Andrew Parrott, Christophe Rousset, Olivier Schneebeli, Simon Standage, Melvyn Tan, John Toll.

Z doposud nahraných patnácti CD nahrávek získala většina z nich mimořádné ocenění, například Diapason dʼOr roku 1994, 1995 a 2002 za kompletní Concerti grossi Georga Muffata, anebo Cannes Classical Awards – Midem 2003 za účast na nahrávce Sub olea pacis et palma virtutis od J. D. Zelenky.

Rada Konference biskupů Slovenska udělila souboru v roce 2006 čestné uznání za osobitý přínos pro křesťanské hodnoty v kultuře na Slovensku.

Mezinárodní kritika hodnotí umělecké výsledky souboru vysoko a často ho řadí mezi nejlepší tělesa svého druhu v Evropě.

 

MARTINA MASARYKOVÁ – SOPRÁN

Martina Masaryková (* 1978 Považská Bystrica) absolvovala v roce 1997 studium zpěvu na Konzervatoři v Žilině ve třídě Ireny Lukáčové. Ve studiu zpěvu pokračovala na VŠMU v Bratislavě ve třídě profesorky Dagmary Bezačinské, které ukončila v roce 2004. Navštěvovala mistrovské interpretační kurzy v Piešťanech pod vedením Magdalény Hajóssyové. Ještě jako studentka se v roce 1999 zúčastnila 2. ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Lucie Poppové. O rok později už ve své kategorii získala dvě vynikající ocenění: 2. cenu na 16. ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Mikuláše Schneidera-Trnavského a stejného umístění dosáhla také na 35. ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. V roce 2001 získala cenu za nejlepší interpretaci koloraturních árií na 9. ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Ady Sari – Festivalu vokálního umění v polském městě Nowy Sącz.

Velmi úspěšně se představila na jevišti Opery Slovenského národního divadla, kde účinkovala v inscenaci Mistrovská lekce Marie Callas, vynikající byl také její debut v roli Královny noci (v Mozartově Kouzelné flétně), stejně jako ve Smetanově Hubičce či Tajemství. Zároveň hostuje ve Státní opeře v Banské Bystrici a v Košicích. Účinkovala se Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu i se Slovenskou filharmonií (Carmina burana, Německé requiem).

V roce 2003 zazářila na galakoncertě věnovaném Marii Callas v rámci operní části festivalu Zámecké hry zvolenské. Zpívala také na galakoncertě Petera Dvorského a Jeleny Obrazcové. Účinkovala na mnoha sólových koncertech doma i v zahraničí (Itálie, Česká republika, Polsko, Rakousko, Maďarsko, Japonsko, Španělsko). Zpívala pro španělskou i anglickou královskou rodinu.

Od května 2006 hostuje v Janáčkově opeře v Brně (Královna noci), koncem roku 2008 debutovala v Slovenském národním divadle v nejtěžším koloraturním partu Zerbinetty ve Straussově opeře Ariadna na Naxu. V tomtéž roce absolvovala turné po Japonsku s operou Národního divadla v Praze. V slovenské premiéře se představila na festivalu Zámecké hry zvolenské (2009) v titulní roli Lindy v Donizettiho opeře Linda di Chamounix ve spolupráci s banskobystrickou operou pod režijním vedením Barbary Klimové (dcery pěvkyně Edity Gruberové). V opeře Slovenského národního divadla nastudovala roli Královny noci pod taktovkou Friedricha Heidera. Koncertuje se Slovenskou filharmonií a představila se také na Bratislavských hudebních slavnostech 2009.

Na svém kontě má několik nahrávek se Slovenským rozhlasem a Slovenskou televizí. V Národním divadle nastudovala Offenbachovu Olympii (Hoffmannovy povídky) a Mozartovu Blondu (Únos ze serailu).

 

JÁN PRIEVOZNÍK – KONTRABAS

Ján Prievozník (* 1882 Piešťany) studoval na Soukromé konzervatoři Dezider Kardoš v Topolčanech, církevní konzervatoři v Bratislavě a na Akademii umění v Banské Bystrici. Během svých studií se zúčastnil mnoha kurzů a kontrabasových soutěží doma i v zahraničí (Miloslav Gajdoš, Ovidiu Badila), dále soutěže slovenských konzervatoří (2001 – 2. místo, Mezinárodní kontrabasová soutěž Františka Šimandla 2001 – čestné uznání). Jako kontrabasista působil v orchestrech Státní opery v Banské Bystrici, v orchestru Slovenského národního divadla a momentálně působí jako zástupce kontrabasové skupiny Symfonického orchestru Slovenského rozhlasu. Začal spolupracovat se souborem Musica aeterna pod vedením Petera Zajíčka, což odstartovalo jeho aktivity v oblasti staré hudby a autentické interpretace, které se věnuje dodnes. Od roku 2006 je jeho členem a pravidelně spolupracuje i s jinými soubory jak na Slovensku, tak v zahraničí, které jsou špičkami v interpretaci staré hudby. S těmito soubory se představil na významných pódiích a festivalech, jako jsou Bratislavské hudobné slávnosti, Melos Ethos, Dny staré hudby, Pražské jaro, Struny podzimu, Bachfest Lipsko, Wratislavia Cantans, Festival Oude Muziek Utrecht. Účinkoval například na pódiích Wiener Musikverein, Konzerthaus Wien, Opéra national de Paris, ale i na mnoha koncertních pódiích v Japonsku, Mexiku, Guatemale, Ekvádoru, Chile a po celé Evropě.

Od roku 2000 je lektorem na letní barokní škole v Holešově. Jako pedagog kontrabasu působí na soukromé konzervatoři v Nitře, církevního konzervatoři v Bratislavě a soukromé Hudební a umělecké akademii Jana Albrechta v Banské Štiavnici. Stál také u zrodu kontrabasového kvarteta (2010), z něhož vzešla formace BassBand, která funguje až dosud.

 

Vstupenky:

 

Další koncerty

29. 09. / So / 19:00

1. FESTIVALOVÝ KONCERT | SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ

Kdo Český filharmonický sbor Brno
Jiří Najvar – Sbormistr
Yoon Kuk Lee (Rakousko-J. Korea) – Dirigent
St. Gellért Academy Orchestra Segedín (Maďarsko)
Jiří Partyka – Koncertní mistr
Kde KOSTEL SV. JAKUBA STARŠÍHO – STÁTNÍ ZÁMEK LEDNICE
Sólo Sólisté Mozarteum Universita Salzburg (Rakousko)

30. 09. / Ne / 16:00

2. FESTIVALOVÝ KONCERT | LOVECKÁ HUDBA

Kdo Belfiato Quintet
Kde DIANIN CHRÁM – RENDEZ-VOUS

3. 10. / St / 19:00

3. FESTIVALOVÝ KONCERT | HUDBA PRO 2 FAGOTY

Kdo Vivaldi Collegium Praha
Kde RYTÍŘSKÝ SÁL – STÁTNÍ ZÁMEK LEDNICE
Sólo Michaela Špačková – Fagot
Denisa Beňovská – Fagot