5. FESTIVALOVÝ KONCERT | DUCHOVNÍ HUDBA

KOSTEL NAROZENÍ PANNY MARIE – VELKÉ BÍLOVICE

6. 10. / So / 18:00

Kdo Janáčkův komorní orchestr
Jakub Černohorský – Umělecký vedoucí
Kde KOSTEL NAROZENÍ PANNY MARIE – VELKÉ BÍLOVICE
Sólo Doubravka Součková – Soprán
Svatoslav Sem – Baryton
Marek Zvolánek – Trumpeta

190 / 390 / 690 Kč

Koupit vstupenky

Program koncertu:

Georg Friedrich Händel (1685-1759) Suita D dur HWV 341

pro trubku, smyčce a continuo

I. Ouvertura, II. Gigue, III. Menuet, IV. Bourée, V. March

Trumpeta – Marek Zvolánek

 

Georg Friedrich Händel (1685-1759) Messiah HWV 56 – Rejoice graetly

Soprán – Doubravka Součková

 

Antonín Dvořák (1841-1904) Biblická píseň Op. 99 – č. 4 „Hospodin jest můj pastýř“

Baryton – Svatopluk Sem

 

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) Exultate Jubilate KV. 165

Soprán – Doubravka Součková

 

Antonín Dvořák (1841-1904) Biblická píseň Op. 99 – č. 8 „Popatřiž na mne a smiluj se nade mnou“

Baryton – Svatopluk Sem

 

Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791)

Janáčkův komorní orchestr

 

Antonín Dvořák (1841-1904) Biblická píseň Op. 99 – č. 10 „Zpívejte Hospodinu píseň novou“

Baryton –  Svatopluk Sem

 

Georg Friedrich Händel (1756-1791) Samson HWV 57 – Let the Bright Seraphim

Soprán – Doubravka Součková

Trumpeta – Marek Zvolánek

 

Antonín Dvořák (1841-1904) Cigánské melodie Op. 55 – „Když mne stará matka zpívat učívala“

Baryton –  Svatopluk Sem

 

Antonín Dvořák (1841-1904) O sanctissima, op. 19a. arr. Zdeněk Vrbík

Soprán – Doubravka Součková

Baryton – Svatopluk Sem

Trumpeta – Marek Zvolánek

 

(Změna programu vyhrazena)

 

DOUBRAVKA SOUČKOVÁ – SOPRÁN

Doubravka Součková (* 1993 Hodonín) absolvovala v roce 2015 na brněnské konzervatoři jako žačka Blanky Morávkové. V rámci operního studia tu ztvárnila například roli Yum-Yum v opeře Mikado Arthura Sullivana, roli Hany v melodramu Zdeňka Fibicha Štědrý den a sopránové sólo v kantátě Svatební košile od Bohuslava Martinů. Absolvovala také mistrovské pěvecké kurzy v Karlových Varech u profesora Jürgena Hartfiela, maestra Antonia Carangela a dirigenta Františka Drse a dále mistrovské kurzy Adama Plachetky a Kateřiny Kněžíkové v Litni. V roce 2015 byla přijata na Janáčkovu akademii múzických umění, kde se dále vzdělává pod vedením sopranistky Heleny Kaupové. Pro Komorní operu JAMU nastudovala role Koloraturní sopranistky v opeře Impresário v koncích Domenica Cimarosy, Královny noci v Mozartově Kouzelné flétně a Chytračky ve stejnojmenné opeře Carla Orffa. Aktivně se věnuje také koncertní činnosti. Spolupracovala s řadou českých symfonických orchestrů, například s Karlovarským symfonickým orchestrem, s orchestrem Masarykovy univerzity, s orchestrem konzervatoře Brno, Hodonínským symfonickým orchestrem či Police Symphony Orchestra. Získala ocenění v řadě soutěží, například v Soutěžní přehlídce konzervatoří v Pardubicích, Pěvecké soutěži Olomouc či Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech, kde získala i několik vedlejších ocenění. Pro pražské Národní divadlo nastudovala roli Oscara ve Verdiho Maškarním plese. V sezoně 2017/2018 ji čeká debut v roli Jana v opeře Její pastorkyňa Leoše Janáčka.

 

SVATOPLUK SEM – BARYTON

Svatopluk Sem studoval na Konzervatoři České Budějovice pod vedením profesorky Dagmary Volfové. Po absolutoriu nastoupil do stálého angažmá v Jihočeském divadle jako sólista opery, kde ztvárnil řadu hlavních rolí. Pravidelně hostuje téměř na všech operních scénách České republiky, zejména však v Národním divadle v Praze. V častém kontaktu je také s Národním divadlem v Brně a s Národním divadlem moravskoslezským v Ostravě. Jeho repertoár tvoří několik desítek rolí různého charakteru. Hostuje na koncertních a operních jevištích nejen v České republice, ale i v zahraničí – v Japonsku, Dánsku, Jižní Koreji, Rakousku, Španělsku, Holandsku, Německu, Rusku, Itálii či Velké Británii za doprovodu orchestrů, jako je například Česká filharmonie, Pražská komorní filharmonie, Rotterdamský filharmonický orchestr či BBC Symphony Orchestra, jehož je již několik let stálým hostem. V roce 2014 natočil dokument společnosti BBC Rolando meets Don Giovanni, v němž ztvárnil titulní roli Dona Giovanniho. V sezóně 2015/2016 absolvoval měsíční turné po Japonsku se Státní operou Praha s rolí Germonta ve Verdiho Traviatě. Je častým hostem prestižních mezinárodních hudebních a operních festivalů, jako je BBC Proms, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha, Opern Air Festspiele Gars am Kamp v Rakousku, Mezinárodní hudební festival Pražské jaro nebo Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl. Třikrát získal ve svém oboru prestižní Cenu Karla Rodena. V dubnu 2016 vystoupil po boku Karity Matilly na prestižním festivalu BBC Proms v Londýně v provedení Janáčkovy opery Věc Makropulos s BBC Symphony Orchestra. V italském divadle Teatro Regio di Torino ztvárnil roli Revírníka v inscenaci Janáčkovy opery Příhody Lišky Bystroušky v režii Roberta Carsena a pod taktovkou dirigenta Jana Lathama-Koeniga. V minulosti se podílel na realizaci nahrávky Smetanovy Prodané nevěsty s BBC Symphony Orchestra pod taktovkou Jiřího Bělohlávka pro nahrávací společnost Harmonia Mundi.

www.svatopluksem.cz

 

MAREK ZVOLÁNEK – TRUMPETA

Marek Zvolánek (* 1974 Praha) začal hrát na trubku v sedmi letech v Hudební škole hlavního města Prahy. Ve studiích pokračoval na Pražské konzervatoři ve třídě profesora Antonína Vaigla. Již tehdy na sebe začal upozorňovat svými úspěchy, a tak se rozhodl své dosavadní vzdělání začít rozšiřovat u známých evropských kapacit, Hanse Ganche, profesora salcburského Mozartea, a Konradina Grotha z Berlínské hudební akademie.

Již v osmnácti letech se stal členem České filharmonie, kterou v té době řídil Václav Neumann. Jako sólista opakovaně vystupoval na tak významných pódiích, uznávaných i v mezinárodním měřítku, jako jsou například festivaly Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Janáčkův máj. Od roku 2006 je členem prestižního souboru Ten of the Best, který je složen z deseti trumpetistů vybraných z celého světa. V roce 2004 vedl masterclass v Ósace v Japonsku a v tomtéž roce byl do rozhlasové sítě Euroradia EBU uveden přímý přenos jeho vánočního koncertu.
Podílel se na řadě CD, z nichž za všechny jmenujme alespoň nahrávku Braniborského koncertu číslo 2 z roku 1997 pro americkou společnost Crystal Records nebo CD z roku 2002, které natočil se souborem Prague Brass Soloist, jehož členem byl od roku 1997.
Jeho sólovou činnost reprezentuje deska barokních koncertů z roku 2003, vydaná firmou Cube Bohemia, v jejímž klasické řadě je toto CD nejprodávanější. Jsou na něm zastoupeny skladby M. Haydna a F. X. Richtera. V roce 1998 začal být zván Hudebním studiem Smečky k natáčení filmové hudby, dokumentů a poslední dobou také hudby k počítačovým hrám. Do této chvíle jde asi o 250 filmů nebo seriálů z celého světa, často z velice známé produkce (Georg Lucas, David Lynch, Roman Polanski, Tom Cruise, Silvester Stallone, Rachel Portman, Elmer Bernstain, Carl Davis a mnoho dalších).

V současné době působí Marek Zvolánek jako sólový trumpetista v Symfonickém orchestru Českého rozhlasu a v Symfonickém orchestru hl. m. Prahy.

 

JANÁČKŮV KOMORNÍ ORCHESTR

Vznikl v roce 1964 z předních hráčů Janáčkovy filharmonie Ostrava. Záhy se jeho uměleckého vedení ujal Zdeněk Dejmek, který svou strhující muzikalitou, stylovým cítěním a systematickou precizní prací přivedl orchestr k vynikající úrovni a vtiskl mu osobitou interpretační tvář. Repertoár souboru obsahuje skladby od baroka až po současnost, které odpovídají zvukovým možnostem menšího smyčcového orchestru, dnes však už není výjimkou jeho rozšíření o další nástroje. Špičková interpretace dovedla soubor opakovaně na festivalové koncerty doma i v zahraničí, kde účinkoval s významnými českými nebo zahraničními sólisty. Nahrávky tohoto souboru zaznamenaly vedle Českého rozhlasu nahrávací společnosti Supraphon, Panton, Riccordi, RCA – JVC, Crystal,Stylton a Slovart Records.

V průběhu roku 2005 předal Zdeněk Dejmek štafetu uměleckého vedoucího houslistovi Jakubovi Černohorskému, který úspěšně vedl Janáčkův komorní orchestr již na jeho turné v Jižní Koreji v r. 2004. V následujících letech se orchestr účastnil řady domácích i zahraničních festivalů (např. festivalu Pražské jaro, Janáčkův máj, Janáčkovy Hukvaldy, Musica Sacra v Nitře, festivaly v Polsku, Holandsku, turné ve Španělsku a Itálii). V roce 2011 vydal Janáčkův komorní orchestr nové profilové CD u britského vydavatelství Chandos Records s názvem Czech music for Strings se skladbami L. Janáčka, P. Haase a B. Martinů.

 

VSTUPENKY:

 

 

Další koncerty

29. 09. / So / 19:00

1. FESTIVALOVÝ KONCERT | SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ

Kdo Český filharmonický sbor Brno
Daniel Simandl – Sbormistr
Yoon Kuk Lee (Rakousko-J. Korea) – Dirigent
St. Gellért Academy Orchestra Segedín (Maďarsko)
Jiří Partyka – Koncertní mistr
Kde KOSTEL SV. JAKUBA STARŠÍHO – STÁTNÍ ZÁMEK LEDNICE
Sólo Sólisté Mozarteum Universita Salzburg (Rakousko)

30. 09. / Ne / 16:00

2. FESTIVALOVÝ KONCERT | LOVECKÁ HUDBA

Kdo Belfiato Quintet
Kde DIANIN CHRÁM – RENDEZ-VOUS

3. 10. / St / 19:00

3. FESTIVALOVÝ KONCERT | HUDBA PRO 2 FAGOTY

Kdo Vivaldi Collegium Praha
Kde RYTÍŘSKÝ SÁL – STÁTNÍ ZÁMEK LEDNICE
Sólo Michaela Špačková – Fagot
Denisa Beňovská – Fagot