1. FESTIVALOVÝ KONCERT | SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ

KOSTEL SV. JAKUBA STARŠÍHO, STÁTNÍ ZÁMEK LEDNICE

29. 09. / So / 19:00

Kdo Český filharmonický sbor Brno
Daniel Simandl – Sbormistr
Yoon Kuk Lee (Rakousko-J. Korea) – Dirigent
St. Gellért Academy Orchestra Segedín (Maďarsko)
Jiří Partyka – Koncertní mistr
Kde KOSTEL SV. JAKUBA STARŠÍHO – STÁTNÍ ZÁMEK LEDNICE
Sólo Sólisté Mozarteum Universita Salzburg (Rakousko)

490 / 590 Kč

Koupit vstupenky

Program koncertu:

Joseph Haydn (1732-1809) Offertory Motet „Insanae et vanae curae“ Hob. XXI: 3c

pro sbor a orchestr

 

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) Velká mše c moll, KV 427

pro dva sólové soprány, tenor, bas, sbor a orchestr

 

(Změna programu vyhrazena)

 

ČESKÝ FILHARMONICKÝ SBOR BRNO

vznikl v roce 1990 a patří dnes k nejlepším a nejvyhledávanějším profesionálním tělesům v Evropě. Sbor se zaměřuje především na oratorní, kantátový a v poslední době také operní repertoár všech období. Jeho vzrůstající umělecká kvalita se odráží i na stále bohatší koncertní činnosti u nás i v zahraničí (cca 90 koncertů ročně).

Těleso spolupracuje se všemi českými a mnoha zahraničními orchestry a dirigenty (např. Petr Altrichter, Jiří Bělohlávek, Vladimír Válek, Leoš Svárovský, Sir Charles Mackerras, Leopold Hager, Charles Dutoit, Sir Roger Norrington, Enoch zu Guttenberg, Mario Venzago, Hugh Wolff, Marc Soustrot, Jean-Claude Casadesus, Aldo Ceccato, Georg Schmöhe, Rafael Frühbeck de Burgos, Gerd Albrecht, Lawrence Foster, Zubin Mehta, Nikolaus Harnoncourt, Kurt Masur, Isaac Karabschevsky, Roman Kofman, Dennis Russel Davies, Marek Janowski, Jurij Simonov, Zdeněk Mácal a další).

Je také pravidelným hostem mezinárodních festivalů a koncertů ve Vídni, Linci, Mnichově, Lucernu, Basileji, Frankfurtu, Londýně (BBC Proms), Eberbachu u Wiesbadenu, Lübecku, Pasově, Miláně, Římě, Vatikánu, Paříži, Rennes, Nantes, Angers, Norimberku, Drážďanech, Oviedu, stejně jako v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Litomyšli, Českých Budějovicích, Českém Krumlově atd.

Český filharmonický sbor Brno nahrál řadu CD pro významná česká i evropská vydavatelství (PANTON, Supraphon, Farao, KOCH International, Sony Classical, Ultraphon, Arco Diva, Chesky-Records New York, Pronto, Antiphona, PAN Classics, Musikproduktion Dabringhaus, Discantica a další). V široké mezinárodní konkurenci (3000 přihlášených nahrávek) získal dvě prestižní německé ceny ECHO KLASSIK 2007, a sice titul „Soubor roku 2007“ za nahrávku Duchovních motet A. Brucknera a titul „Nahrávka roku 2007“ za oratorium Christus F. Liszta.

Zakladatelem, hudebním ředitelem a sbormistrem Českého filharmonického sboru Brno je PETR FIALA (nar. 1943).

Tím, kdo celému dílu dal lesk a korunu, kdo kraloval a vstupoval do děje jako hromový a nesmiřitelný „hlas shůry“, byl pěvecký sbor. Fantastický výkon Českého filharmonického sboru Brno (sbormistr Petr Fiala) byl očekávatelný, a stejně opět vyrážel dech. 

Opera + 08.09.2017

 

Provedení Německého rekviem bylo po všech stránkách znamenité. Brněnští sboristé jsou pro podobně exponované úlohy přímo stvořeni a neumím si v současné době představit, že by se v České republice zhostil někdo tohoto díla lépe. Sbormistr Petr Fiala je nespornou legendou ve svém oboru a jeho vedení je příkladné. 

5.9.2017 Milan Bátor  Ostravan.cz

 

Přes pozoruhodné výkony sólistů byl ve skutečnosti hvězdou večera sbor, který rozpoutal místy skutečné zvukové opojení. Kombinace ženského, mužského a dětského sboru (zde ovšem též ženského) vedla ke stále novým formám zvuku, které dlouhý prostor baziliky beze zbytku zaplnily. 

Frank Raudszus, Egotrip

 

ST. GELLÉRT ACADEMY ORCHESTRA

Na žádost biskupa Lászlóa Kiss-Rigóa z diecéze Segedín-Čanád byl při Institutu hudby a etiky sv. Gerarda na Koleji Gála Ference v roce 2008 založen orchestr St. Gellért Academy. Strůjcem této myšlenky se stal profesor Christian Bachmann. Na svých každoročních koncertech v Segedínu (Szeged) se tento orchestr ve své hudební a lidské spolupráci inspiruje jednotou ducha, čímž symbolicky připomíná svatého Gerarda (st. Gellérd), jednoho ze svatých patronů Maďarska.

Tento mladý orchestr, jehož koncertním mistrem je od jeho vzniku Mg.Jiří Partyka, bývá charakterizován stylovým vědomím a spontánností, což je základem jeho bohaté hudební expresivity. Dirigent Yoon Kuk Lee provádí s těmito vybranými talentovanými profesionálními hudebníky inovativní klasickou hudbu s důrazem na jemnou rovnováhu mezi mistrovskými díly minulých a současných hudebních skladeb. V minulém roce 2017 vystoupil orchestr St. Gellért Academy s velkým ohlasem ve Velkém sále Hudební akademie Ference Liszta v Budapešti s Beethovenovou Devátou symfonií.

 

YOON KUK LEE – Dirigent

Yoon Kuk Lee (* 1953 Gongju, Jižní Korea) je rakouský skladatel a dirigent původem z Jižní Koreje. V New Yorku absolvoval střední školu a pak se zapsal na Williams College, kde v roce 1976 ukončil studia filozofie a hudby „summa cum laude“. Postgraduálně vystudoval v Rakousku dirigování a kompozici na Univerzitě Mozarteum v Salcburku pod vedením Sándora Végha, Gerharda Wimbergera, Nikolause Harnoncourta a Herberta von Karajana. V roce 1982 získal Lee nejvyšší hudební cenu rakouského rozhlasu ORF. Krátce poté se stal pedagogem Mozartea, kde učí až do současnosti. Jako umělecký ředitel a dirigent působil v Salcburské komorní filharmonii (1992–2008), Rakousko-korejské filharmonii ve Vídni (1999–2003) a v komorním orchestru Echternach v Lucembursku (2002–2005). Působí též jako dirigent a hudební ředitel maďarského Festivalu satého Gerarda v Segedínu.

VSTUPENKY:

 

 

HLAVNÍ PARTNER KONCERTU:

 

 

 

 

Další koncerty

29. 09. / So / 19:00

1. FESTIVALOVÝ KONCERT | SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ

Kdo Český filharmonický sbor Brno
Daniel Simandl – Sbormistr
Yoon Kuk Lee (Rakousko-J. Korea) – Dirigent
St. Gellért Academy Orchestra Segedín (Maďarsko)
Jiří Partyka – Koncertní mistr
Kde KOSTEL SV. JAKUBA STARŠÍHO – STÁTNÍ ZÁMEK LEDNICE
Sólo Sólisté Mozarteum Universita Salzburg (Rakousko)

30. 09. / Ne / 16:00

2. FESTIVALOVÝ KONCERT | LOVECKÁ HUDBA

Kdo Belfiato Quintet
Kde DIANIN CHRÁM – RENDEZ-VOUS

3. 10. / St / 19:00

3. FESTIVALOVÝ KONCERT | HUDBA PRO 2 FAGOTY

Kdo Vivaldi Collegium Praha
Kde RYTÍŘSKÝ SÁL – STÁTNÍ ZÁMEK LEDNICE
Sólo Michaela Špačková – Fagot
Denisa Beňovská – Fagot